Bezpieczeństwo pożarowe w zakładach pracy

Skutki pożarów w zakładach pracy są z reguły bardzo kosztowne. Dlatego właśnie w wielu zakładach pracy stawia się dość mocno na ochronę przeciwpożarową. Nie chodzi tutaj o to, żeby mieć na posterunku gaśnicę pożarową, ale o systemy przeciwpożarowe z prawdziwego zdarzenia takie jak własne pompownie.

Do czego służy pompownia przeciwpożarowa?

przeciwpożarowe pompownieDuży zakład produkcyjny to często kilka hektarów terenu przemysłowego, usianego gęstą siecią urządzeń produkcyjnych. W przypadku pożaru jest duży problem z wjazdem samochodów strażackich w celu skutecznego gaszenia pożarów, a także z dostępem do wody pod odpowiednim ciśnieniem. Dlatego właśnie wielu przedsiębiorców decyduje się na przeciwpożarowe pompownie postawione na terenie zakładu pracy. Są to urządzenia prywatne, konserwacją których zarządza właściciel zakładu. W przypadku pożarów straż pożarna czy to państwowa, czy też zakładowa może skorzystać z możliwości jakie daje przepompownia aby ugasić pożar. Typowa przepompownia składa się z pomp, zaworów i rurociągów mogących transportować wodę pod wysokim ciśnieniem. Są one zabezpieczone w odpowiedni sposób przed pożarem, na przykład poprzez umieszczenie w betonowych budynkach, tak aby w razie jego wystąpienia nie uległy uszkodzeniu. Straż pożarna może podłączyć swój sprzęt do pompowni lub użyć węży, które się z reguły w niej znajdują. Takie podejście znacznie przyspiesza prace gaśnicze na terenie zakładu, a nawet zwiększa szanse na jego ochronienie.

W ogromnych zakładach przemysłowych, gdzie istnieje własna jednostka przeciwpożarowa takie pompownie to standard. Już jednak jest zauważany trend, że nawet w mniejszych zakładach, bez tego rodzaju jednostki, także pojawiają się tego typu instalacje. Podnosi to w znaczący sposób ochronę pożarową zakładu.