Budowa sauny – najważniejsze elementy

 

Spa to doskonałe miejsce do relaksu po ciężkim dniu, miejsce służące cielesnej oraz duchowej regeneracji. Dlaczego zatem nie rozważyć budowy własnego domowego spa, gdzie w każdej chwili będziemy mogli się odprężyć w zaciszu własnych czterech ścian? Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę sauny w domu, co nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać?

Jak zaplanować własną saunę?

drzwi szklane do saunyWłasna sauna nie jest już niczym zaskakującym i powoli staje się częstym widokiem w nowoczesnych zabudowaniach. Choć dużo łatwiej jest zaplanować saunę na wczesnym etapie projektowania domu (można wtedy rozmieścić w odpowiedni sposób potrzebne instalacje i wygodnie zaaranżować otoczenie sauny), nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybudować saunę w już istniejącym budynku. Trzeba przeznaczyć na to wystarczająco duże pomieszczenie o sprawnej wentylacji (jest jednym z najważniejszym warunków). Saunę można równie dobrze wybudować w niezależnym budynku np. we własnym ogrodzie. Jednym z ważniejszych elementów podczas budowy sauny jest jej ocieplenie. Każda ściana pod drewnianą zabudową powinna posiadać wystarczającą warstwę wełny mineralnej, która stworzy izolację termiczną. Dzięki niej sauna będzie dużo szybciej się nagrzewała i wolniej wychładzała, co w efekcie zmniejszy koszty jej użytkowania. Dlaczego wełna, a nie płyty styropianowe? Ponieważ styropian jest dużo mniej odporny na wysokie temperatury, jakie panować będą w tym pomieszczeniu. Druga istotna kwestia to drzwi szklane do sauny, które muszą być otwierane na zewnątrz (głównie dla oszczędności miejsca w kabinie). Jeśli za drzwiami mamy dodatkowo widok na okno wychodzące do ogrodu, korzystanie z sauny będzie jeszcze przyjemniejsze.

Pamiętajmy, że panele drewniane, jakimi wyłożymy ściany i sufit sauny muszą być z odpowiedniego gatunku drzewa. W tym celu wykorzystuje się najczęściej świerk skandynawski, jodłę kanadyjską lub cedr. Podłoga natomiast powinna być wykończona kaflami, na których możemy ułożyć drewnianą kratkę, co ociepli pomieszczenie, a także uchroni nasze stopy od śliskiej nawierzchni.