Co warto wiedzieć o badaniu kleszcza?

Kleszcze są niebezpieczne, ponieważ przenoszą poważne choroby, które mogą skutkować długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Jedną z tych chorób jest borelioza. W przypadku ukąszenia przez kleszcza, nie należy panikować. Warto jednak posiadać wiedzę, która pozwoli nam skuteczniej działać. Dziś o badaniu kleszczy.

Przydatne informacje o badaniu kleszczy

badanie kleszczy na boreliozęUkąszenie następuje bez jakichkolwiek odczuć, gdyż kleszcz najpierw wydziela substancję znieczulającą, a dopiero pasożytuje na naszym organizmie. Jeśli go zauważymy, warto jest wyciągnąć go pęseta i przełożyć do pudełka. Ukąszone miejsce odkazić, a wraz z kleszczem udać się do punktu pobrań krwi i zrobić badania na boreliozę. Badanie kleszczy na boreliozę można zrobić w każdym większym mieście bez konieczności wcześniejszego skierowania od lekarza rodzinnego. Odbywa się to prywatnie. Musimy mieć przygotowaną gotówkę, bo badanie nie jest darmowe, jednak ma szereg korzyści spośród których najważniejszą jest pewność dotyczącą ewentualnego zarażenia. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, ponieważ nie ma styczności z naszym ciałem i tylko dotyczy samego kleszcza. Można je odbyć w szpitalach lub placówkach medycznych, które dysponują takimi metodami badań. Ważne jest również to, że nie czekamy w kolejkach, natomiast wyniki badań pojawią się do około dziecięciu dni od momentu pobrania próbki, jaką jest kleszcz. Badanie kleszcza jest wiarygodne, dlatego warto jest w nie zainwestować.

Wiedza na temat tego, czy kleszcz nas zaraził boreliozą jest istotna z punktu widzenia dalszej diagnostyki oraz leczenia. Skuteczne i szybkie działania przyczynią się do uniknięcia poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego też jak kleszcz ukąsi, nie warto czekać, tylko czym prędzej udać się z nim do laboratorium.