Co warto wiedzieć o lustrach na drodze?

Bezpieczeństwo na drogach jest problemem, którym zajmuje się wielu specjalistów od transportu oraz logistyki. Bardzo częstą przyczyną wypadków staje się ograniczona widoczność zwłaszcza w pobliżu skrzyżowań sąsiadujących z zwartą zabudową. To właśnie w takich punktach umieszcza się specjalne lustra pozwalające na dokładne ocenienie sytuacji na przeciwnym pasie ruchu.

Widoczne skrzyżowanie, czyli wykorzystanie lustra drogowego

lustra drogowe z daszkiemNa wielu skrzyżowaniach gdzie nie ma dobrej widoczności montuje się odpowiednie zwierciadła pozwalające kierowcom na realną ocenę sytuacji panującej na przeciwnym pasie ruchu. Odbity w nich obraz staje się odpowiednio powiększony dzięki czemu daje wrażenie tego jaki widzi ludzkie oko. Lustra drogowe z daszkiem nie tylko zapewniają odpowiednie odbicie sytuacji panującej na drodze, lecz także pozwalają na zauważenie odpowiednio wcześniej wszelkiego rodzaju obiektów poruszających się w pobliżu skrzyżowania. Dużą zaletą takich luster są założone na ich krawędzi daszki dzięki, którym nawet w czasie intensywnych opadów deszczu takie lustro nigdy nie będzie zachlapane gwarantując odpowiednią widoczność niemal w każdych warunkach atmosferycznych. Jeśli chodzi o wytrzymałość takich luster są one wykonane z bardzo wytrzymałego rodzaju szkła co gwarantuje, iż nawet w przypadku uderzenia w nie przez jakiś pojazd nie ulegnie ono zbiciu. Ich montażem zajmują się odpowiednie służby odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury drogowej oraz dbanie o bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Jak widać zapewnienie odpowiedniej widoczności na trudnych skrzyżowaniach jest możliwe właśnie dzięki zastosowaniu takich luster. Opisane rozwiązanie dzięki zapewnieniu lepszej widoczności na skrzyżowaniach może przyczynić się do zmniejszenia liczby nieszczęśliwych zdarzeń na drogach.