Co zobaczyć na terenie Saksonii?

Jednym z krajów związkowych na obszarze Niemiec jest Saksonia. Saksonia graniczy z Polską i z Czechami. W odległej przeszłości tereny Saksonii zamieszkiwały plemiona słowiańskie, sytuacja zmieniła się w wieku X. Wtedy wokół Miśni zaczęto osadzać pierwszych osadników niemieckich, a w samej Miśni wybudowany został pierwszy gród.

Saksonia – idealne miejsce na wakacje.

MeissenW XVIII wieku Saksonia była jednym z bogatszych krajów Rzeszy. Historia Saksonii i Polski wiąże się mocno ze sobą przez postać elektora saskiego Fryderyka Augusta I, który od roku 1697 do roku 1706 był królem Polski. Jako król Polski przyjął imię August II Mocny. Na tronie Polski zasiadał także jego syn August III. Współczesna Saksonia jest niezwykle interesująca pod względem turystycznym. Największym miastem w Saksonii jest pełne zabytków Drezno. Miastem wartym uwagi jest także Lipsko. Nas jednak najbardziej interesuje kolebka Saksonii, Miśnia. Jak już wcześniej wspomniano początki Miśni sięgają X wieku, osada została założona nad rzeką Łabą. Nad miastem dominuje sylwetka późnogotyckiego zamku Albrechtsburg. Zamek został zbudowany na wzgórzu, warto po nim pospacerować. Szczególnie interesujące są zamkowe ogrody urządzone na jego zboczach, panoramę Miśni można podziwiać z platformy widokowej. Zamek jest udostępniony dla turystów. Koszt jego zwiedzania to około 8 euro. Miśnia kojarzona jest przede wszystkim z porcelaną. Na II piętrze Albrechtsburg urządzona została wystawa porcelany chińskiej i oczywiście porcelany produkowanej przez manufakturę w Miśni. Zbiory porcelany zgromadzone w zamku nie są zbyt duże, znacznie więcej można zobaczyć w muzeum urządzonym przy istniejącej do dnia dzisiejszego manufakturze. Muzeum można zwiedzać w ciągu całego tygodnia, bilet nie należy do najtańszych: kosztuje 8,50 euro. Muzeum zwiedza się z elektronicznym przewodnikiem, dostępna jest wersja w języku polskim.

Przy muzeum działa sklep, w którym można zakupić porcelanowe, ręcznie malowane cuda produkowane w miśnieńskiej manufakturze. Większość z nich jest niestety bardzo droga.