Czy warto sięgać po kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Coraz więcej wiemy o działaniu naszej skóry i o tym, co jej naprawdę służy, a z czego warto zrezygnować. Kosmetyki prosto z natury wydają się odpowiedzią na wiele skórnych problemów.

Co powinny zawierać kosmetyki naturalne?

naturalne kosmetykiWielu producentów podchwyciło temat naturalnych kosmetyków i coraz częściej na drogeryjnych półkach goszczą kolorowe opakowania, kuszące napisami takimi jak „naturalne” czy „eko”, jednak w praktyce brakuje przepisów, które określałyby, kiedy kosmetyk można nazwać naturalnym, dlatego sam opis produktu nic nie znaczy. Dopiero po składzie można poznać, czy naprawdę jest to kosmetyk naturalny. W jaki sposób? Otóż naturalne kosmetyki zawierają w swoim składzie surowce pochodzenia roślinnego i od zwierząt żywych, naturalne emulgatory, emolienty, konserwanty i barwniki, naturalne zagęstniki, olejki eteryczne czy produkty pochodzenia morskiego. Nie mogą być to np. oleje mineralne, produkty syntetyczne, SLS, PEG, silikony etc. Naturalne kosmetyki zawierają substancje, które mają udowodnione działanie aktywne i w odpowiednich stężeniach i zestawieniach naprawdę mogą pomóc naszej skórze. Oczywiście często oznacza to, że są po prostu droższe niż zwykłe, standardowe kremy, ale surowce pozyskiwane naturalnie po prostu kosztują więcej. Często są one wyjątkowo skuteczne w walce z takimi problemami skóry jak nadmierne przesuszanie czy przetłuszczanie, pomagają w wypadaniu włosów, uszczelniają naczynia krwionośne, wpływają na zmniejszenie widoczności blizn i rozstępów. Są łagodniejsze dla skóry, nie zapychają jej, rzadko uczulają.

Oczywiście każda skóra jest inna, dlatego należy uważnie śledzić jak reaguje na konkretne kosmetyki i substancje. Może się okazać, że naturalny krem z prostym składem, lżejszy dla skóry, będzie dla niej lepszy niż ten droższy z wieloma substancjami czynnymi.

Zapisz

Zapisz