Czy za zakażenia szpitalne należą się odszkodowania?

Większość z nas przynajmniej raz w swoim życiu musiała spędzić kilka dni w szpitalu. Czasem pacjenci trafią na sale szpitalne nagle po wypadku, nagłym pogorszeniu zdrowia, a często są to zaplanowane zabiegi czy badania do przeprowadzenia. Nikt jednak nie lubi pobytów w tym miejscu. Jednoznacznie szpital kojarzy nam się z czymś nieprzyjemnym, koniecznym, czymś, co musimy zrobić wbrew samym sobie.

Odszkodowania dla pacjentów za zakażenia szpitalne

zakażenie szpitalne - odszkodowanie dla pacjentaCoraz częściej mówi się ostatnio o szczepieniach i to nie tylko tych dotyczących małych dzieci. Lekarze często sugerują, aby pilnować szczepień na przykład w kierunku WZW B. To choroba, którą możemy zarazić się przy niemal najmniejszej procedurze medycznej, jak pobieranie krwi. Szczególnie narażeni jesteśmy, gdy nagle dojdzie do wielu obrażeń, które spowodują dostęp do naszej krwi. Naturalnie zwiększa to prawdopodobieństwo zakażenia. Można się przed nim uchronić, powtarzając szczepienie co 5 lat. Niestety niewielu z nas to robi. WZW B to jedno z najlżejszych zakażeń, z jakim możemy wrócić ze szpitala. Jest to jednak miejsce pełne różnych drobnoustrojów, w którym stale jesteśmy „zagrożeni”. Każdy z nas jest potencjalnie narażony na zakażenie szpitalne – odszkodowanie dla pacjenta to jednak rzadkość. Niewielu z nas wie, że może o nie rościć. A jednak jeśli to szpital czy personel medyczny nie dopełnił pewnych procedur i zasad bezpieczeństwa, warto zawalczyć o swoją należność. Odszkodowania mogą sięgać wysokich kwot pieniężnych.

Odszkodowania to temat, którego często unikamy. Wynika to najczęściej  z niewiedzy, jak o nie rościć. Jeśli więc mamy wrażenie, że jesteśmy ofiarami błędów podczas pobytu w szpitalu, zgłośmy się po pomoc do prawnika z doświadczeniem w procesach medycznych. Ustali on, czy nasz wniosek jest zasadny i warto podjąć walkę o swoje prawa.