Dachy jednospadowe o niskim kącie nachylenia

Im więcej spadów na dachu, tym większa będzie ilość materiałów potrzebna do jego budowy. W związku z tym właściciele budynków, którzy chcą zaoszczędzić, decydują się na budowę dachów płaskich lub dachów, które posiadają tylko jeden spad. Są to tzw. dachy jednospadowe.

Dachy jednospadowe budowane na długich i wąskich budynkach

solidne dachy z Konstancina JeziornaTakie dachy nazywane są również dachami jednopołaciowymi albo dachami pulpitowymi. Wyglądem taki dach może przypominać dach płaski. Jest to dach z jedną połacią dachu. Z pozoru wykonanie takiego dachy wydaje się być banalnie proste. I rzeczywiście tak jest, ale tylko wtedy kiedy kąt nachylenia dachu jednospadowego jest niski. W przypadku aranżacji użytkowego poddasza (może być ono wykorzystane w formie strychu) stosuje się wielopłaszczyznową konstrukcję połaci. Takie solidne dachy z Konstancina Jeziorna nie są często wybierane przez klientów. Jeśli budynek jest długi i wąski, to dach jednospadowy wydaje się być idealnym rozwiązaniem. W przypadku budynków tj. przybudówki również warto wykorzystać dach jednospadowy. W budynkach, w których rozpiętość pomiędzy dwoma ścianami nie przekracza 6 m, stosuje się najczęściej właśnie dachy jednospadowe. Jeśli rozpiętość między ścianami jest większa niż 6 m, jest to wskazanie do budowy dachy wielospadowego. Ilość materiału potrzebnego na budowę dachu jednospadowego nie jest duża.

Poza tym na taki dach łatwiej obliczyć ilość dachówek czy innych materiałów, aniżeli w przypadku dachów wielospadowych. Konstrukcja dachu jest skomplikowana, jeśli kąt nachylenia jest duży. Częściej jednak buduje się dachy jednospadowe o niewielkich kątach nachylenia, by móc zamontować na nich panele fotowoltaiczne. Wtedy panele czy baterie słoneczne będą miały dostęp do światła słonecznego praktycznie przez cały dzień, co daje większe oszczędności.