Dezynfekcja przez zamgławianie

 

Higieniczna czystość jest szczególnie wymagana we wszelkich placówkach medycznych, gabinetach lekarskich, uczelniach, czy różnych urzędach, gdzie każdego dnia przewija się mnóstwo ludzi. Z tego względu konieczna jest częsta dezynfekcja.

Czy dezynfekcja suchą mgłą jest skuteczna?

zamgławianie dezynfekcjaGroźne bakterie i wirusy czają się na każdym centymetrze dowolnej powierzchni, a także w powietrzu. Ponieważ nie widzimy ich gołym okiem, to często nie jesteśmy świadomi tego, jak duże zagrożenie dla nas niosą. W celu dokładnej likwidacji wszelkich czynników chorobotwórczych, można zastosować zamgławianie dezynfekcja pomieszczeń, powierzchni czy przedmiotów w ten sposób, przynosi zamierzone korzyści. Jest to jedna z najczęściej wybieranym metod na odkażanie pomieszczeń, obok ozonowania czy naświetlania specjalnymi lampami ultrafioletowymi. Zabieg ten polega na wpuszczaniu do zamkniętego pomieszczenia suchej mgły, w której znajduje się środek odkażający i najczęściej nadtlenek wodoru. Generator mgły rozprowadza ją dzięki mocnemu podmuchowi powietrza, przez co dociera ona w każdą szczelinę. W taki sposób można odkażać izolatki w szpitalach, przychodnie, środki komunikacji miejskiej czy placówki oświatowe. W krótkim czasie można pozbyć z pomieszczeń wszelkich bakterii, wirusów, zanieczyszczeń czy wszelkich czynników chorobotwórczych. Przeważnie świadczeniem usługi zamgławiania zajmują się specjalne firmy, które dysponują specjalistycznym generatorem mgły i mają odpowiednie kombinezony dla pracowników.

Podobnie jak w przypadku ozonowania, nie wolno przebywać w pomieszczeniu, w którym przeprowadzana jest usługa zamgławiania. Pracownicy ją wykonujący, są ubrani w specjalne kombinezony, a na twarzach mają maski, które chronią ich przed wdychaniem środka dezynfekującego.