Dobór odpowiedniego zasilacza do oświetlenia LED

Oświetlając mieszkanie czy biuro, coraz częściej zastanawiamy się nad zmianą standardowego oświetlenia, na oświetlenie LED. Dla podniesienia komfortu, jakie daje nam zastosowana lampa LED, należy także dokładnie zainteresować się jego zasilaniem. Większość oferowanych na rynku rodzajów oświetlenia LED, proponuje nam, zastosowanie nowoczesnych i najtańszych rozwiązań, takich jak używanie stało-napięciowego zasilacza 12 coltowego DC, ze stabilizacją napięciową (ang. Switch Adapter AC/DC).

Jeżeli elementem naszego oświetlenia jest taśma led 12V, jest to najoptymalniejsze rozwiązanie. Są to zasilacze, takie jak powszechnie stosowane zasilacze do laptopów, które charakteryzują się tym, że wyrównują napięcie w zależności do mocy podłączonego odbiornika, czy odbiorników.
Zaletą stosowania takich zasilaczy, jest dużo większy poziom bezpieczeństwa użytkowania, dzięki prądowi stałemu po stronie wtórnej, w przeciwieństwie do zasilaczy AC/AD. Prąd stały zasilający diodę LED pozwala nam na uzyskanie płynnego światła bez efektu migotania, a co za tym idzie, przetwornik w żarówce LED mniej się nagrzewa, gdyż nie musi samodzielnie dostosowywać sygnału. Wybierając taki zasilacz, warto zastanowić się, nad wyborem takiego, który po podłączeniu układu LED pozostawia zasilaczowi zapas mocy. Dzięki zadbaniu o brak jego przeciążania, zwiększymy jego żywotność. Stosując zasilacze do użytku wewnętrznego w łazience czy kuchni, nie musimy bardzo martwić się o jego klasę szczelności IP, gdyż dopóki taki zasilacz nie jest narażony na zalania, czy olbrzymie, stałe efekty parowania wody, nie powinno mu się nic stać. Inaczej w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Taka taśma led rgb, nadaje się idealnie do oświetlania ozdobnego w ogródkach, ale tu zasilacz z dużym wskaźnikiem IP jest zalecanym
Unikajmy natomiast stosowania, elektronicznych zasilaczy impulsowych do halogenów próbując nimi zasilić układy LED. Stosowanie takich zasilaczy, która przekazują prąd przemienny, mogą charakteryzować się małą kompatybilnością z oświetleniem LED, a wręcz znacznie zwiększyć ich awaryjność.

Artykuł powstał przy współpracy firmy:

http://www.libraenergia.pl/pl/oferta/home-line/tasmy-led-12v/tasma-led-rgb-wielokolorowa-1