Dokarmiamy zimą zwierzęta – ogrody dla ptaków

Zima jest okresem szczególnie trudnym dla dziko żyjących zwierząt. Z myślą o nich wiele osób decyduje się na ich dokarmianie. Szczególnie chętnie dokarmiamy w swoich ogrodach ptaki. Dokarmianie ptaków powinniśmy robić systematycznie przez całą zimę. Wiele osób, które decyduje się dokarmiać ptaki umieszcza w swoich ogrodach specjalnie zbudowane dla nich karmniki.

Ogrody dla ludzi i ptaków

ogródTaki karmnik zawiesza się na drzewie lub mocuje do wysokiego słupa. W ten sposób zostanie on zabezpieczony przed dostaniem się do nich kotów. Do karmnika możemy wsypywać mieszanki zbóż lub ziarna słonecznika. Ziarna słonecznika są przysmakiem dla wielu ptaków. Z myślą o sikorkach i dzięciołach warto wywiesić kawałek niesolonej słoniny. Sikorki będą wdzięczne także za rozdrobnione orzechy.Do karmników nie wolno wkładać resztek pożywienia – ziemniaków, czy innych resztek. Nie poleca się także dokarmiania ptaków chlebem. Urządzając nowe ogrody warto pomyśleć także o nasadzeniach, które w okresie zimy dostarczą ptakom pokarmu. W ogrodach z myślą o ptakach możemy posadzić na przykład głóg. Dorastający do wysokości 4 m głóg pokrywa się jesienią pięknymi owocami, które zimą stają się pokarmem dla wielu gatunków ptaków. Ptaki chętnie korzystają nie tylko z owoców głogu, ale także z owoców rokitnika wąskolistnego, tarniny czy jarzębiny. Owoce jarzębiny są przysmakiem dla tak wielu gatunków ptaków, że często już jesienią drzewo jest całkowicie pozbawione owoców. Także dzikie wino, a właściwie jego owoce w zimie stają się stołówką dla naszych skrzydlatych gości. W ogrodzie warto posadzić nie tylko krzewy czy drzewa, ale także ozdobne odmiany ostu. Koszyczki ostu pozostawione na zimę mogą przywabić do naszego ogrodu szczygły.

Przysmakiem dla kosów i kwiczołów są jabłka. Warto na jesieni pozostawić kilka jabłek na jabłoni. Jeśli tego nie zrobiliśmy zawsze możemy umieścić kawałki jabłek w karmniku. Pamiętajmy, że w okresie zimy bardzo ważny jest dla ptaków dostęp do wody. Wystawiając zimą wodę będziemy musieli ją bardzo często wymieniać na świeżą.

Źródło: Top Garden – Ogrody Toruń