Filamenty do drukarki 3D

W ostatnich latach dostrzec możemy, że drukowanie w przestrzeni trójwymiarowej jest coraz bardziej popularne. Obecność drukarek 3D już praktycznie nikogo nie dziwi. Możemy nawet łatwo zakupić taką drukarkę do swojego domu lub też do firmy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę ten fakt, że drukarki tego typu wymagają też specjalnych materiałów eksploatacyjnych.

Wytrzymałe filamenty do drukarek

filament abs plaDrukarki 3D zaczęły się w sprzedaży pojawiać zaledwie parę lat temu. Początkowo urządzenia te były bardzo drogie a drukowanie nie przynosiło rewelacyjnych efektów. Pierwsze modele drukarek były dość mocno niedopracowane i często druki były bardzo słabej jakości. Z biegiem lat zaczęto modernizować zarówno same drukarki jak też poprawiano właściwości materiałów eksploatacyjnych, które się w tych drukarkach wykorzystuje. Ostatnimi czasy szczególnie często wybieranym materiałem tego typu jest filament ABS PLA. Ten rodzaj filamentów wyróżnia się przede wszystkim tym, że łączy on w sobie bardzo dużą wytrzymałość oraz niską cenę. Takie połączenia z reguły jest bardzo ciężko uzyskać. Z racji niskiej ceny to właśnie filament ABS jest tak często wybierany. Dostępny jest on w wielu ciekawych kolorach więc każdy może wybrać coś dla siebie. Nie bez znaczenia jest również ten fakt, że filamenty ABS są nietoksyczne. W związku z tym możemy bez obaw drukować najróżniejsze figurki czy zabawki.

Ogólnie rzecz biorąc drukowanie w przestrzeni 3D to przyszłość. Stale powstają różne firmy, które oferują sprzedaż drukarek 3D oraz wszelkich rodzajów filamentów jakie można w tych drukarkach stosować. Ze wspomnianego wcześniej tworzywa ABS wykonuje się najróżniejsze przedmioty. Przykładowo są nimi klocki LEGO, różne figurki z postaciami z kreskówek czy nawet sprzęt sportowy.