Herbicydy w rzepaku – zastosowanie

Uprawa zbóż jest jedną z cenniejszych. Są one bowiem składnikiem wielu produktów spożywczych. Rzepak natomiast stanowi najważniejszą roślinę oleistą. Pozyskiwany z niego olej wykorzystywany jest w kuchni do wielu różnych potraw. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

 Rola herbicydów w rzepaku

herbicydy w rzepakuOpryski te stosowane są do zwalczania szybko rozprzestrzeniających się chwatów. Istnieje wiele rodzajów tych preparatów. Wyróżnia się między innymi herbicydy: dolistne, doglebowe oraz dolistno-doglebowe. Natomiast ze względu na okres rozwoju rośliny uprawnej, środki ochrony roślin dzieli się na: przedsiewne, wschodowe i powschodowe. Skutkiem działania tego rodzaju substancji jest zahamowanie wzrostu i rozprzestrzeniania si chwastów jedno- i dwuliściennych, przy jednoczesnym bezpieczeństwie rozwoju zbóż. Jeśli chodzi zaś o herbicydy w rzepaku, ważne są chociażby termin i sposób wykonania oprysku. Należy podkreślić, że uprawa tego rodzaju rośliny jest wymagająca, nie tylko ze względu na niekorzystna pogodę. Ale także z uwagi na długi czas pielęgnacji plantacji. W zależności od etapu rozwoju tego zboża, dobrze jest wybrać odpowiedni środek chwastobójczy. Co więcej, należy go dostosować do typu chwasta. A może to być na przykład: miotła zbożowa, owies głuchy, perz właściwy, proso zwyczajne – należące do grupy chwastów zwanych jednoliściennymi. Bądź też może to być: babka lancetowata i zwyczajna, bylica pospolita, fiołek polny, kąkol polny, mięta polna czy chaber bławatek – które z kolei należą do grupy chwastów dwuliściennych. Herbicyd przeznaczony do tych pierwszych, nie zadziała na te drugie. I odwrotnie.

Chwasty mogą się rozwijać na każdej plantacji. Nierzadko mogą stanowić szczególne zagrożenie dla rośliny uprawnej. Dlatego też należy stosować herbicydy jak najlepiej dostosowane do danej uprawy. Kluczowe w tym aspekcie jest doradztwo eksperta i doświadczenie samego plantatora.