Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Praktycznie każdy kierowca jeździ dzisiaj samochodem wyposażonym w klimatyzację. Obecnie nie produkuje się już samochodów bez tego układu, ale wciąż robione są auta z manualną klimą. Manualna klimatyzacja to taka, w której intensywnością nawiewu sterujemy za pomocą pokręteł. Klimatyzacja automatyczna to z kolei luksus, bo kierowca może sobie ustawić w samochodzie dowolną temperaturę.

O samochodową klimę trzeba odpowiednio dbać

auto klima szczecinTrzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samochodowa klimatyzacja to nie jest coś co będzie prawidłowo działać bez odpowiedniej konserwacji i serwisowania. Zimne powietrze bierze się z chłodnicy, która schładza zasysane z zewnątrz powietrze za pomocą specjalnego czynnika. Z każdym rokiem jest go w układzie klimatyzacji coraz mniej. Dlatego właśnie serwis auto klima Szczecin powinno się odwiedzać regularnie każdego roku – najlepiej przed sezonem letnim. Auto klimę trzeba poddawać ozonowaniu, odgrzybianiu i napełnianiu, dzięki czemu będzie ona nam służyć nawet przez kilka dekad. Na drogach ciągle można zobaczyć kilkudziesięcioletnie samochody, w których układ klimatyzacji cały czas działa bez zarzutów. Jest to oczywiście zasługą właścicieli, którzy regularnie dbają o jej konserwację. Szczególnie istotne w dbałości o samochodową klimatyzację jest jej odgrzybianie i napełnianie. Z powodu dużej wilgotności w układzie klimatyzacji mogą bowiem zbierać się zanieczyszczenia, które każdego roku powinno się usuwać.

Jeśli mamy samochód wyposażony w klimatyzację to naprawdę warto wydać na jej konserwację około dwustu złotych rocznie. Mniej więcej tyle kosztuje pełna obsługa serwisowa auto klimy, która zapewni jej prawidłowe działanie przez wiele lat. A przecież podróż samochodem ze sprawną klimatyzacją jest o wiele bardziej komfortowa dla kierowcy i podróżujących z nim pasażerów.