Jak osuszyć dom?

 

Problem z wilgocią w budynkach mieszkalnych jest dość częsty. Przez to na ścianach może pojawiać się pleśń, co jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Z tego powodu tak ważne jest prawidłowe zabezpieczanie domów i mieszkań przed wilgocią oraz osuszanie ich w razie potrzeby. Jak prawidłowo i skutecznie osuszyć budynek?

Sposoby na skuteczne wysuszenie ścian w budynkach

osuszanie budynkówW okresie jesienno-zimowym częstym zjawiskiem jest pojawianie się grzybów pleśniowych na ścianach czy sufitach wielu budynków. Za ten problem odpowiedzialna jest wilgoć oraz ciepłe powietrze, pochodzące na przykład od kaloryferów, którymi ogrzewamy swoje domy. Wszystko to może być spowodowane brakiem odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach. Żeby zapobiec zawilgoceniu ścian należy zastosować środki zabezpieczające, a w razie potrzeby skutecznie osuszyć cały budynek. Takie osuszanie budynków przyniesie oczekiwane efekt tylko wtedy, kiedy wyeliminujemy przyczynę problemu. W przeciwnym wypadku problem z wilgocią może nawracać. W pierwszej kolejności sprawdza się fundamenty oraz izolację zewnętrzną budynku. Być może będzie trzeba ją naprawić lub zastosować dodatkowe materiały do ocieplenia. Ściany wewnętrzne osuszyć można wysoką temperaturą, do 35 stopni. Przy wydajnej wentylacji wilgoć sama odparuje z murów. Podobnie jest w przypadku metod osuszania za pomocą mikrofal. Innymi sposobami mogą być inwazyjne iniekcje, na przykład termiczna. W tej metodzie nawierca się otwory w ścianach i przez nie wpuszcza się ciepłe powietrze.

Osuszanie ścian budynków powinno wiązać się także z ich odgrzybianiem lub zabezpieczeniem przed pleśnią. Grzyby i pleśń są bowiem niebezpieczne dla zdrowia, mogą powodować problemy z oddychaniem lub alergie. Zanieczyszczoną powierzchnię wystarczy spryskać specjalnym preparatem, następnie zaczekać jakiś czas i u,yć dokładnie ścianę.