Jak rozpoznać uzależnienie od leków?

 

Leki są ogólnodostępne. Wiele z nich kupimy bez recepty na stacjach benzynowych, w małych sklepikach osiedlowych i dużych marketach. Tak naprawdę mamy je na wyciągnięcie ręki i wcale nie jest trudno popaść w uzależnienie od nich.

Jak pomóc lekomanowi?

ośrodek leczenia uzależnień od lekówZ racji, że dostępność leków jest tak duża, bardzo często je kupujemy. Czasem nawet bez jakiejś konkretnej przyczyny, czyli na zapas. Każdy Polak ma w domu jakieś leki. Zaczynając od przeciwbólowych dostępnych bez recepty, a kończąc na lekach, które zostają nam po jakichś większych schorzeniach. Gdy nas boli od razu aplikujemy sobie jakiś lek. W ten sposób właśnie dopada nas lekomania. Każdy najmniejszy ból próbujemy od razu odpędzić przy pomocy leków. Przestajemy sobie wyobrażać nasze życie bez leków. Często takie osoby starają się również leczyć każde schorzenie bliskich lekami i polecać im je. Na początku możemy tego nie dostrzegać, bo przecież leki są tak łatwo dostępne. Jest to jednak bardzo poważny problem, który dotyka wielu osób i kwalifikuje się jako uzależnienie. Dziś w Polsce mamy nie jeden ośrodek leczenia uzależnień od leków, w którym pomagają takim osobom. Uczą się one radzić sobie same z bólem bez pomocy leków, odstawiają to co brały do tej pory i dzięki lekarzom zaczynają rozumieć, że nie każde schorzenie wymaga od nas leków. Jest to rodzaj uzależnienia, które bardzo ciężko na pierwszy rzut oka zauważyć. Warto jednak gdy tylko dostrzeżemy jakiś problem najpierw rozmawiać z takimi osobami a jeśli ta forma zawiedzie, skierować je do specjalistycznego ośrodka.

Leki są dostępne dla każdego. Nawet dzieci mogą sobie je kupić w jakimś mniejszym sklepie. To sprawia, że wiele osób uzależnia się od środków przeciwbólowych itp. Należy bacznie zwracać uwagę na takie problemy u innych, ponieważ takie zachowanie może doprowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych.