Jak wybrać okno dachowe?

Projekty nowych domów posiadają zazwyczaj okno tarasowe. Dodają one budynkowi nowoczesność i lekkość. Warto jednak przyjrzeć się oknom, które zamierzamy kupić. Szeroki wybór jest dostosowany do różnych pomieszczeń, warunków.

oknoWarto sprawdzić, jakie okucia proponują producenci, sposób otwierania okna. Możemy wybierać pomiędzy oknami rozwieranymi, uchylnymi lub połączeniem tych dwóch sposobów, możemy również znaleźć okna składane, obrotowe, przesuwne. Najczęściej stosowane rozwiązanie to okna rozwierane. Jeżeli chcemy zamontować okno dwuskrzydłowe trzeba zastanowić się czy umieszczony pomiędzy nimi słupek będzie ruchomy czy na stałe przytwierdzony. Zastosowanie słupka stałego daje nam wzmocnienie konstrukcji adex – okna i niezależne otwieranie skrzydeł. Słupek ruchomy pozwala na zastosowanie w oknach różnych okuć, często wybierane jest jedno z ruchoma klamką, natomiast drugie otwierane dźwignia. Takie zastosowanie daje nam ładniejszy efekt, kiedy okna są otwarte tzn. nie zostaje nic we framudze. Wysokie ceny energii jak i ceny materiałów opałowych sprawiają, że coraz większe zainteresowanie konsumentów maja technologie energooszczędne. Jeżeli nie interesuje was oszczędzanie warto patrzeć na te parametry ze względu na ochronę środowiska. Parametr techniczny określający energooszczędność okna to współczynnik przenikania ciepła. Informuje on o przenikaniu energii przez całe okno, nie jest natomiast ograniczony do parametrów tafli szkła. Wyrażą on ile ciepła jest tracone na zewnątrz.

Współczynnik ciepła determinują takie parametry jak przenikalność termiczną pakiet szybowe, przenikalność termiczna profilu okna, osadzenie szyby w ramie oraz jak wielka jest szyba. Współczynnik ten określa się indywidualnie do każdego okna. Producent ma go obowiązek 0podać w dokumentacji. Jeżeli chcemy mieć okna energooszczędne współczynnik nie powinien przekraczać 0,8 W/m2K. Warto upewnić się czy podany współczynnik dotyczy samej szyby czy jest podany dal okna.