Jaką armaturę kupić?

Każda inwestycja budowlana wymaga podłączenia do sieci mediów, żeby budynek po ukończeniu był w pełni funkcjonalny. Z jednej strony, żyjąc w XXI wieku, nie wyobrażamy sobie mieszkania bez prądu czy bieżącej wody. Z drugiej zaś strony, obliguje nas do tego polskie prawo.

Elementy armatury wodociągowej

armatura wodociągowaZdecydowanie do największych wyzwań należy wykonanie instalacji wodno – kanalizacyjnej. W tym celu należy stworzyć całą sieć rur, która będzie dostarczać wodę i odprowadzać zanieczyszczenia ze wszystkich pomieszczeń, w których używamy wodę, czyli z łazienki, kuchni i w większych domach z pralni. Do skonstruowania instalacji wodociągowej potrzebna jest armatura wodociągowa, na którą składają się rury, zawory, zasuwy i przepustnice, hydranty, wodomierze ale także, elementy nazywane po prostu „armaturą”, czyli zlewy, umywalki, wanny, muszle klozetowe i prysznice. W skład armatury kanalizacyjnej wchodzi wiele elementów wodociągowej, ale także systemy drenarskie, zbiorniki na ścieki i separatory tłuszczów i węglowodorów. Przy zakupie armatury, warto zwrócić uwagę na to, czy dane elementy posiadają odpowiednie certyfikaty oraz oznaczenia ISO, potwierdzające ich wysoką jakość wykonania. Nie warto także kupować najtańszych elementów armatury, ponieważ mogą one ulegać częstym usterkom, co narazi nas na wysokie koszty napraw instalacji, które prawdopodobnie przewyższą ilość pieniędzy, które zaoszczędzimy, wybierając najtańszy produkt. Ważnym aspektem wyboru armatury jest również zezwolenie na kontakt z wodą pitną.

Do montażu instalacji wodno – kanalizacyjnych najlepiej wynająć specjalistów, którzy w fachowy sposób je dla nas wykonają. Samodzielne wykonanie instalacji może grozić nawet skażeniem środowiska, jeśli ścieki, zawierające środki czystości, przedostaną się z rurociągu do wód gruntowych.