Jakie są powody ekshumacji?

Ekshumacja nie jest czymś rzadko spotykanym, choć najczęściej przeprowadza się ją na życzenie rodziny zmarłego. Powodów może być jednak wiele i tak naprawdę ważne jest, żeby cały proces był przeprowadzony zgodnie z panującymi normami. 

Dlaczego ludzie decydują się na ekshumację?  

ekshumacja pruszcz gdańskiDo jednych z powodów, dlaczego w ogóle przeprowadza się ekshumację należą oględziny lekarskie. Mają one na celu potwierdzić lub stwierdzić przyczynę zgody. Jest to potrzebne przede wszystkim w sytuacjach, w których ciężko jednoznacznie stwierdzić dowody i wskazać winnego, a ekshumacja zazwyczaj jest niezbędna do tego, że ruszyć śledztwo do przodu. Poza tym ekshumacja jest robiona zgodnie z życzeniem rodziny. Dotyczy to przede wszystkim tego, żeby przenieść szczątki zmarłego w inne miejsce np. bliżej zamieszkania krewnych, co ma ułatwić zajmowanie się nagrobkiem jak i dbanie o pamięć o zmarłym. Poza tym grób w ten sposób staje się łatwo dostępny dla całej rodziny. Dlatego ważna jest właściwa ekshumacja pruszcz gdański to miasto, w którym wiele zakładów pogrzebowych oferuje Drugim powodem może być chęć pochowania zmarłego we wspólnym, rodzinnym grobie, co sprawia, że odwiedzanie zmarłych jest po prostu łatwiejsze, a przede wszystkim wygodniejsze. Należy jednak pamiętać o tym, że tak czy inaczej do samej ekshumacji potrzebny jest odpowiedni wniosek, który wciąż jest bezpłatny. Nie jest to również proces, który można przeprowadzić zawsze, ponieważ ekshumacja może mieć miejsce jedynie w określonym momencie, a mianowicie w okresie do 16 października do 15 kwietnia, we wczesnych godzinach rannych. Możliwy jest inny termin, jednakże zgodę musi wyrazić na to państwowy powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny. Skrupulatnie również podaje on, jakie warunki muszą być spełnione, żeby w ogóle do ekshumacji doszło. 

Dbanie o zmarłych jest ważne, ale przede wszystkim ważna jest pamięć o nich. Ekshumacja jest więc sposobem na to, żeby być blisko osób, które opuściły świat doczesny. Poza tym ekshumacja nie jest zabroniona przez kościół katolicki, więc osoby wierzące nie powinny mieć obaw przed decyzją o ekshumacji zwłok kogoś bliskiego.