Kompaktowa apteczka zakładowa

Do wypadków dochodzi w przeróżnych momentach naszego życia. Niektóre możemy przewidzieć, a inne następują nagle, nawet bez naszej ingerencji i nie z naszej winy. W takich momentach dobrze mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy. 

Co się znajduje w apteczkach zakładowych?  

mała apteczka zakładowaDo wypadków statystycznie najczęściej dochodzi na drogach i w zakładach pracy. Czasem nie możemy im zapobiec, bo są wynikiem winy maszyn, lub innych ludzi. Każdy pracodawca ma obowiązek wyposażyć zakład pracy w apteczkę, w której się znajdą najpotrzebniejsze artykuły pierwszej pomocy. Do wyboru mają duże, metalowe apteczki z szerokim wkładem, ale najczęściej wystarcza mała apteczka zakładowa, której zawartość odpowiada specyfice wykonywanej pracy w danym miejscu. Zakłady, w których pracownicy mają kontakt z ostrymi narzędziami, apteczki muszą zawierać więcej plastrów, opatrunków i środków odkażających z uwagi na częste skaleczenia. W firmach gdzie istnieje duże zapylenie, konieczne będą specjalne krople do zakrapiania oczu i środki do opatrunku oczu. Wkład apteczki musi być dopasowany do wymogów zakładu. Najczęściej nie brakuje w niej także koca ratunkowego, którym okrywa się ofiary wypadku, aby nie uległy wychłodzeniu, dotyczy to szczególnie najciężej poszkodowanych osób, które nie mogą się samodzielnie poruszać. Także ustnik do wykonywania sztucznego oddychania może być bardzo przydatny w dużych zakładach pracy, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś może stracić przytomność i przestać nagle oddychać. 

Apteczka w zakładzie pracy musi się znajdować w widocznym miejscu i być dostępna dla wszystkich zatrudnionych osób. W sytuacji kiedy jakieś elementy wkładu aptecznego zostaną wykorzystane, trzeba je niezwłocznie uzupełnić, aby w razie konieczności były dostępne.