Wśród roślin, których szczególna uroda widoczna jest zimą, znajdują się grudniki. Niektóre okazy są tak duże, że do ich uprawy niezbędne są naprawdę duże donice. Jak je hodować i o czym pamiętać, aby zachwycały nasze oczy obfitością kwiatów?
Przede wszystkim warunki, które im zapewniamy muszą być zbliżone do tych, w których żyją w warunkach naturalnych. Latem o wiele lepiej będą czuły się na zewnątrz. Pojemnik z nimi najlepiej

powiesić pod daszkiem czy drzewem. Świeże powietrze, na którym się znajdą, będzie roślinę stymulowało do zawiązania pąków. Do mieszkania grudniki mogą trafić z powrotem przed pierwszymi przymrozkami. W sezonie zimowym należy zapewnić im dużo światła słonecznego, ale jednocześnie temperatura wokół nie powinna przekraczać 15 stopni. Roślinę podlewamy tylko raz na dwa tygodnie. Nie należy przejmować się marszczeniem liści – wymuszona susza to kolejny czynnik, który sprzyja wiązaniu pąków. Luty to czas, kiedy grudniki warto zacząć nawozić. To również wspomoże je w zawiązywaniu pąków. Idealnie sprawdza się odżywka do kaktusów lub storczyków. Roślinę podlewamy nawozem jedynie do połowy lata. Roślinę możemy samodzielnie rozmnożyć w warunkach domowych. Wystarczy od rośliny matecznej odciąć pęd, która ma przynajmniej rok, a następnie po odczekaniu kilku dni i zabliźnieniu się ran sadzonkę umieszczamy w ziemi. Nigdy nie należy sadzić sadzonki od razu po odcięciu od rośliny matecznej – będzie to bowiem otwarta brama dla bakterii i grzybów, co spowoduje zamieranie sadzonki.