Laserowa poziomica do pracy z koparką

Poziomice laserowe to nowoczesne narzędzia które używane są przez załogi budowlane na całym świecie z dużym powodzeniem. Nawet najprostsze urządzenia tego rodzaju umożliwiają wykonanie znacznie dokładniejszych pomiarów niż te robione zwykłymi ręcznymi narzędziami, a tym samym znacznie bardziej precyzyjne wykonywanie zadań.

Lasery pomiarowe do koparek uniwersalnych

laser do koparkiLaserowe przyrządy pomiarowe wykorzystywane są przede wszystkim w wersjach statycznych, przeznaczonych do wykonywania pomiarów w stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W niektórych załogach są jednak wykorzystywane lasery krzyżowe oraz poziomice służące do pracy przy wykopach. Takie lasery montowane są w koparkach wielozadaniowych oraz w maszynach budowlanych mogących wykonywać wykopy, i używane w bardzo podobny sposób jak ich statyczne odpowiedniki. Laser do koparki jest jednak o wiele większym ułatwieniem pracy niż statyczna poziomica laserowe, i umożliwia bieżące monitorowanie pracy przez operatora, oraz wykonywanie bieżących poprawek bez przerywania zadania. Lasery te mają bardzo duży zasięg, niejednokrotnie sięgający nawet stu metrów, i dużą dokładność. Są one większe niż lasery statywowe, aczkolwiek ich gabaryty nie przeszkadzają w wykonywaniu pomiarów gdyż urządzenia te montowane są na maszynach ciężkich, które mają aż nadto duży udźwig i przestrzeń do montażu sprzętu elektronicznego.

Niektóre lasery pomiarowe mają również duże ekrany, na których wyświetlane są dane z pomiarów. Operator koparki może odczytywać owe dane w czasie rzeczywistym, a przez to zaplanować pracę z ogromną dokładnością i precyzją. Lasery zazwyczaj montowane są na maszynach z użyciem mocnych magnesów, podobnych do magnesów montażowych używanych w uchwytach do urządzeń elektronicznych w samochodach.