Legalne złomowanie auta

Zakup samochodu jest zawsze sporym wydatkiem, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na model z salonu. Taki pojazd ma mnóstwo zalet, ale też nieco wad, a jedną z nich jest to iż szybko traci na wartości. Dodatkowo w momencie zezłomowania dostaniemy za niego kilkaset złotych.

Jakie samochody można złomować?

złomowanie samochoduNiekiedy przywiązujemy się do swoich samochodów, ponieważ towarzyszą nam przez wiele lat. Jednak trzeba zauważy, że auto, którego stan techniczny może zagrażać bezpieczeństwu, nie powinno się przemieszczać po ulicach. Ponadto jego naprawa często jest nieopłacalna, bo jej koszt znacząco przewyższa wartość pojazdu. W takiej sytuacji pozostaje jedynie złomowanie samochodu, ponieważ generuje on same straty. Złomowiska znajdują się niemalże we wszystkich dużych miastach, zatem dostęp do nich jest łatwy. Wystarczy na nie przywieźć auto lub skorzystać z usług lawety. Każdy samochód jest najpierw ważony, aby ustalić czy jego waga zgadza się z tą, która jest podana w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli jest ona mniejsza, to właściciel musi dokonać dopłaty za każdy brakujący kilogram. Jeżeli chodzi o kwotę, jaką można otrzymać za złomowany pojazd, to nie jest ona zbyt wysoka. Przeważnie jest to kilkaset złotych, ponieważ obliczana jest w odniesieniu dowagi auta. Po dokonanym złomowaniu, właściciel otrzymuje potwierdzenie tego zdarzenia, z którym musi się udać w ciągu trzydziestu dni od otrzymania, do stosownego urzędu wydziału transportu i komunikacji, aby dokonać wyrejestrowania pojazdu.

Na złomowiska trafiają także auta bezpośrednio po wypadku, których stan techniczny sprawia, że nie warto ich naprawiać. To właśnie z takich samochodów części są bardzo poszukiwane, gdyż są w dobrej jakości i przystępnej cenie, a na szrocie znajdziemy ich bardzo dużo.