Mobilny automat przemysłowy

Ruchome roboty przemysłowe są obecne w zakładach produkcyjnych od wielu lat, aczkolwiek dopiero niedawno wprowadzono do użycia prawdziwie autonomiczne, ruchome maszyny wielozadaniowe. Pozornie są to proste konstrukcje, niewiele różniące się od typowych ramion robotycznych, choć ich możliwości pozwalają na znacznie wyższy poziom automatyzacji zakładu.

Ruchomy robot produkcyjny

mobilne robotyRoboty tego typu są pozornie niemal identyczne jak ich statyczne odpowiedniki, i wiele z takich maszyn przypomina ramiona robotyczne ogólnego przeznaczenia, jakie wykorzystywane są niemal w każdym nowoczesnym zakładzie pracy. Elementem odróżniającym mobilne roboty od ich statycznych odpowiedników jest możliwość poruszania się po terenie zakładu, i wykonywania różnych zadań na różnych stanowiskach pracy. Roboty mogą mieć podstawę z napędem kołowym lub zminiaturyzowanym napędem gąsienicowym, dzięki którym mogą błyskawicznie przemieszczać się po terenie zakładu, pokonywać przeszkody i poruszać się po niemal każdej nawierzchni równie pewnie. Dzięki możliwości przemieszczania się, roboty tego typu mogą wykonywać zadania na wielu stanowiskach nie połączonych ze sobą linią produkcyjną, więc są znacznie bardziej przydatne w małych warsztatach i zakładach narzędziowych niż statyczne maszyny współpracujące.

Konfiguracja takiego robota zabiera więcej czasu niż ustawienie funkcji maszyny umieszczonej na konkretnym stanowisku, choć roboty ruchome są z reguły bardziej wielozadaniowe, i mogą wykonywać więcej prac podczas jednego cyklu ruchu. Często sprawdzają się także jako roboty transportowe, ulokowane na końcu linii produkcyjnej. Są one wtedy używane do pakowania produktów końcowych i zanoszenia ich do wyznaczonej przestrzeni w zakładowym magazynie lub też przy linii produkcyjnej.