Odpowiednie materiały do hydroizolacji fundamentów

Każdy kto zdecydował się wybudować dom powinien zdawać sobie sprawę z tego jak ważna jest prawidłowa izolacja fundamentów. Tylko dzięki niej możemy zapobiec wsiąkaniu wody w nasze fundamenty a co za tym idzie o wiele większych problemów.

Materiały wykorzystywane do hydroizolacji fundamentów

hydroizolacja fundamentówInformacje na temat tego jaki rodzaj hydroizolacji powinien zostać zastosowany znajdziemy w projekcie swojego domu. Niestety jednak materiały, których należy użyć oraz miejsca, na które należałoby zwrócić szczególną uwagę opisane są dosyć pobieżnie. Dlatego właśnie powinniśmy zwrócić uwagę na to jaki rodzaj hydroizolacji ma zostać zastosowany: przeciwwilgociowa czy też cięższa przeciwwodna. Dopiero na tej podstawie możemy zacząć poszukiwania odpowiedniego materiału. Zazwyczaj wykonuje się dwa rodzaje hydroizolacji. Pierwsza z nich to izolacja pozioma, do której wykorzystuje się papę albo folię o grubości od 0,6 do 2,0 milimetrów. Z kolei do izolacji pionowej przeważnie stosowanymi materiałami są papy asfaltowe, membrany, folie polietylenowe,  masy bitumiczne albo polimerowe, emulsje asfaltowe lub lateksowe, zaprawy hydroizolacyjne albo beton wodoodporny. Oczywiście wybór odpowiedniego materiału należy pozostawić fachowcom, którzy mają w tym doświadczenie a także wiedzę na temat każdego z tych materiałów. Hydroizolacja fundamentów jest niezwykle ważna, ponieważ zabezpiecza nasze fundamenty przed wsiąkaniem w nie wody a także podciąganiu jej w wyższe partie budynku.

Sama ostatnio budowałam dom i postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na temat izolacji fundamentów. Otóż okazuje się, że rodzaj hydroizolacji dobierany jest przez architekta projektu na podstawie opinii wystawionej przez geotechnika, który zbadał grunt, na którym ma zostać postawiony nasz dom.