Ogrzewanie wielkich powierzchni

Tradycyjne sposoby ogrzewania, czyli klasyczne grzejniki współpracujące z kotłem (gazowym, węglowym, olejowym) nie wszędzie sprawdzą się tak samo dobrze. Dlaczego? Ponieważ niektóre przestrzenie, ze względu na swoje gabaryty, stanowią nie lada problem w ogrzewaniu i utrzymaniu komfortowej temperatury.

Efektywne ogrzewanie dużych obiektów

ogrzewanie kościołaOgrzanie domu czy mieszkania nawet podczas srogiej zimy nie jest większym problemem, niezależnie od tego, jakiego rodzaju pieca używamy. Rachunki za ogrzewanie będą się oczywiście różniły w zależności od rodzaju energii, jaką zasilany jest kocioł, od wielkości budynku oraz oczywiście od stopnia jego izolacji termicznej. Jednak jednym z większych wyzwań jest wybór sposobu ogrzewania wielkich powierzchni, takich jak galerie handlowe, obiekty przemysłowe, hale produkcyjne, magazyny. Podobny problem stanowić będzie ogrzewanie kościoła, dworca, lotniska, czy też pomieszczeń hodowlanych. We wszystkich tych przestrzeniach klasyczne metody ogrzewania nie zdają egzaminu. Grzejniki ogrzewające powietrze w tak wielkich obiektach, nawet pracując bez przerwy, mogą mieć problem z utrzymaniem komfortowej temperatury. Nie mówiąc już o kosztach takiego ogrzewania. W trudnych do ogrzania przestrzeniach dużo lepiej sprawdzą się alternatywne rozwiązania, takie jak promienniki podczerwieni. Zasada działania promiennika ciepła jest wbrew pozorom bardzo prosta. Takie ogrzewanie przypomina działanie promieni słonecznych, które nawet pomimo niskiej temperatury otoczenia pozwalają nam odczuć przyjemne ciepło na skórze. Promiennik nie ogrzewa zatem samego powietrza, a emituje ciepło bezpośrednio do osób i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie zastosowane na dużych powierzchniach pozwala na uzyskanie efektywnego ogrzewania za niewielkie pieniądze.

Promienniki podczerwieni są urządzeniami elektrycznymi, jednak nie warto się tego obawiać. Jest to bowiem jedyne rozwiązanie, które ma sens w przypadku ogrzewania problematycznych obiektów. Ogromną jego zaletą jest fakt, że ciepło odczuwalne jest natychmiast po włączeniu zasilania promiennika, nawet w sytuacji, kiedy urządzenie pracuje na zewnątrz.