Oryginalne wnętrza dzięki tureckim kocom z bawełny

Turcja to kraina słońca, pięknych krajobrazów, niezwykłej sztuki, a także barwnych tekstyliów, które tak ochoczo coraz częściej sprowadzamy do naszych europejskich domów. O ile kolonializm przyniósł zainteresowanie Indiami czy Afryką, o tyle Turcja wkroczyła do europejskiego świata przebojem, łącznie z słynnymi podbojami dawnego imperium osmańskiego.

Współczesne wschodnie inspiracje – bawełniane tekstylia

oryginalne tureckie koce z bawełnyFascynacja tureckim orientem nie jest czymś całkowicie nowym. Zachwycała się nim cała Polska sarmacka i dekorowała swoje wnętrza za pomocą charakterystycznych wschodnich gobelinów. Obecnie jednak turecki orient przeżywa we wnętrzarstwie swój prawdziwy renesans, a wyjątkowym zainteresowaniem nabywców cieszą się również piękne i niezwykłe tkaniny. Oryginalne tureckie koce z bawełny jako przykład niezwykłej wschodniej sztuki wnętrzarskiej odznaczają się wszystkim tym, czego współcześni aranżerzy poszukują w tworzonych kompozycjach. Ze względu na siłę i jakość splotu koce są niezwykle praktyczne i funkcjonalne. Nawet po wielokrotnym użyciu czy praniu – nie niszczą się i nie odkształcają. Inną zaletą tych tekstyliów jest ich miękkość, lekkość i ciepło. Miłe tureckie koce to znakomity dodatek do szarych i zimnych wieczorów jesiennych czy zimowych, spędzanych nad książką, przy kominku czy przed telewizorem. Ostatnią ważną cechą orientalnych tkanin jest ich kolorystyka – wesołe, barwne i pełne słońca koce to ciekawy motyw w każdym, nawet bardzo loftowym i industrialnym mieszkaniu.

Turecki orient w europejskich wnętrzach posiada już długą i ciekawą historię. Obecnie dopisuje się do niej sięganie po ciekawe tekstylia – narzuty i koce. Wschodnie tkaniny są nie tylko trwałe i funkcjonalne, lecz także piękne, pełnie ciekawych i oryginalnych motywów. Są chętnie przyjmowane przez współczesne wnętrza, którym dodają słońca, ciepła i koloru.