Pedały zatrzaskowe w rowerze

Odpowiedni poziom przenoszenia siły pedałowania na korby stanowi podstawowy czynnik, na który zwracają uwagę kolarze zawodowi. Oprócz zawodowców również amatorzy chcą wybierać pedały rowerowe o nowoczesnej konstrukcji. Dlatego oprócz konstrukcji platformowych popularnością cieszą się również modele zatrzaskowe. Mnogość ich wersji pozwala na dobranie najlepszego modelu do roweru MTB czy szosowego.

Jakie plusy mają pedały SPD?

pedały zatrzaskowe spdKupno tego rodzaju pedałów daje przede wszystkim sztywne połączenie stopy z pedałem, co sprawia, że pedałowanie jest dużo bardziej efektywne. Pedały zatrzaskowe SPD są tak skonstruowane, aby but wpięty w pedał nie przemieszczał się na boki oraz do przodu. Zatrzask eliminuje także ryzyko przesunięcia nogi pod kątem. Dzięki temu pedały te są często używane nie tylko podczas rekreacyjnych wycieczek rowerowych. System SPD cieszy się uznaniem wśród osób jeżdżących w maratonach kolarskich i wielu wyścigach szosowych. Dodatkowym plusem tego typu pedałów jest fakt, iż można bardzo szybko oczyścić ich powierzchnię z błota. Dzięki konstrukcji umożliwiającej szybkie usunięcie brudu możliwe jest osiąganie lepszych wyników na zawodach. Pedały o konstrukcji zatrzaskowej są oferowane w wersjach ze specjalnymi platformami, które są częściej wybierane przez osoby jeżdżące na dalekie wyprawy. Dzięki obwódce zatrzasku stopa nie meczy się i jest podparta na dużej powierzchni.

Do systemów SPD zaliczymy modele pedałów różnych firm. Są to pedały zbudowane zarówno na podstawie klasyczny systemu łozyskowania jak i łożyska zamknięte. Wiele tego typu wersji pedałów jest zaprojektowanych tak, aby możliwe było kasowanie luzu łożysk. Dzięki temu, po dłuższym kresie użytkowania możliwe stanie się szybkie serwisowanie pedałów w domu.