Poduszki niwelujące płaską główkę niemowlaka

Gdy na świecie pojawia się nasze dziecko, jako rodzice zrobilibyśmy dosłownie wszystko, aby maluszek był zdrowy i szczęśliwy. Obserwujemy więc go uważnie i w wielu przypadkach konsultujemy nasze obawy z pediatrą. Bardzo często główka maluszka jest lekko zdeformowana, co wynika z ułożenia w brzuchu mamy oraz drogi, którą musiał pokonać niemowlak podczas wyjścia na świat.

Co robić przy płaskiej główce niemowlaka?

płaska główka u niemowlaka poduszkiGdy zauważymy, że u naszego dziecka występuje taki problem, to przede wszystkim nie powinniśmy panikować. Przy pierwszej wizycie lekarskiej warto podzielić się swoimi spostrzeżeniami z lekarzem, który z pewnością nas uspokoi. Okazuje się, że większość malutkich dzieci zmaga się z czymś takim i w zdecydowanej większości przypadków samoczynnie zanika płaska główka u niemowlaka Poduszki, które są dostępne na rynku mogą jak najbardziej pomóc, szczególnie w nieco większych deformacjach, gdy na przykład tylko jedna ze stron jest bardziej spłaszczona. Wynika to choćby z notorycznego leżenia dziecka na jednym boku. Formowanie się kształtu główki trwa ponad rok, wtedy dopiero kości na główce stają się twardsze. Tak więc rodzice mają naprawdę sporo czasu, aby wpłynąć (w razie konieczności) na ewentualne problemy. Nic nie można jednak robić na siłę. Tak naprawdę nikt z nas nie ma idealnego kształtu głowy – pamiętajmy o tym!

Jeśli natomiast widzimy, że głowa jest ewidentnie płaska, czy nierówna, jak najbardziej można wyposażyć się w specjalne poduszki i kłaść malucha na nich podczas dziennych drzemek, aby wszystko kontrolować. Tutaj trzeba pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru poduszki. Takie produkty posiadają specjalne wgłębienie – nie jest to tradycyjna miękka poduszka. Dla starszych dzieci nie jest to zbyt komfortowe, dlatego lepiej zastosować ją u niemowląt.