Pokrycia dachowe

Ważnym elementem pokrycia dachu, który istotnie wpływa na aspekty wizualne, ale również ma za zadanie uzupełnić i uszczelnić pokrycie dachowe są obróbki blacharskie. Jest to element niezauważalny dla obserwatora, kiedy znajduje się na dachu, ale jego brak jest już zauważalny.

Wykonanie pokryć dachowych

RynnyObróbki w pierwszej kolejności powinny przede wszystkim spełniać funkcje użytkowe, ponieważ mają kluczowe znaczenie dla trwałości budynku, a dopiero później funkcje estetyczne. Po jakości ich wykonania możemy poznać kunszt i klasę dekarza. Podstawowe typy obróbek blacharskich to: pas nadrynnowy, obróbki gzymsów, listwy wykończeniowe, parapety, pas pod rynnowy, wiatrownica, kosz dachowy, obróbki przyścienne, obróbki komina, obróbki ogniomurów. W tym artykule postaram się przybliżyć kilka z nich. Pas nadrynnowy śłuzy do odprowadzenia wody z połaci dachowej wprost do rynny, ograniczając efekt podkładania wody pod okap. Chroni też rynnę przed zsuwającym się śniegiem. Wiatrownica mocowana jest na szczytowych krawędziach dachu przed poderwaniem przez wiatr. Najczęściej składa się z dwóch elementów: górnego i dolnego. Zastosowanie tego rozwiązania pomaga w poprawnym i trwałym mocowaniu oraz zwiększa atrakcyjność estetyczną. To jednak nie jedyne elementy, który mogą poprawić wygląd dachu. Możemy zdecydować się tez na rynny wykonane z aluminium, które nie dość, że wyglądają dużo lepiej to również są trwalsze i odpowiedników z tworzyw sztucznych. Najbardziej wybredni esteci mogą zamówić ręcznie robione ozdoby dachowe w postaci szpic, figurek zwierząt, koszów zlewowych wieżyczek czy róż wiatrów.

Wprawdzie ozdoby tego typu są drogie w zakupie, ale w zamian dostajemy produkt wykonany ręcznie z największa dbałością o detale i z najwyższej jakości materiałów, takich jak miedź i tytan-cynku czy stali nierdzewnej.