Rodzaje zwykłych gniazdek elektrycznych

Od kiedy energia elektryczna pojawiła się w naszym domu, gniazdka na dobre zadomowiły się w jego wystroju. Mimo tego, że każdy wie, jak wygląda typowe gniazdko elektryczne, na rynku występują różne jego rodzaje, które mogą być stosowane w mieszkaniach lub domach. Jakie typy gniazdek znajdziemy w ofercie sklepów elektrycznych?

Wersje domowych gniazdek elektrycznych

producent gniazdekGniazdka różnią się między sobą przede wszystkim ilością wtyczek, jakie możemy jednocześnie do nich podłączyć. Dlatego producent gniazdek oferuje ich wiele wariantów, z których najpopularniejsze są pojedyncze lub podwójne. Gniazdka domowe są często wyposażone w bolec uziemienia, a niektóre z nich są sprzedawane ze specjalną osłoną. Są to specyficzne pokrywki, dzięki którym nasze gniazdko możemy umieścić w kuchni lub łazience. Zapobiegają one przenikaniu wilgoci do środka kontaktu. Gniazdka mogą występować także w szerokiej palecie odcieni, które możemy dopasować zarówno do koloru umeblowania, jak i odcienia ścian w naszym domu. Gniazdka elektryczne mogą być także łączone z wejściami antenowymi, czy też specjalnymi gniazdami komputerowymi. Gniazda ścienne mogą także służyć jako złącza głośnikowe. W tego typu produktach możemy także odnaleźć nowoczesne ściemniacze obrotowe lub zdalne, które powodują stopniowe ściemnianie lub rozjaśnianie światła w pomieszczeniu. Ten typ gniazdek jest mniej popularny, chociaż bardzo praktyczny.

Gniazdka elektryczne mogą być zbudowane z wielu materiałów. Najpopularniejszym z nich jest plastik, który występuje w przeróżnych kolorach i odcieniach. Modele gniazd elektrycznych mogą występować w postaci metalowej. Są wtedy bardzo odporne na zużycie i zarysowania. Do ich produkcji używa się często polikarbonu, równie odpornego na zużycie.