Skuteczne maseczki antysmogowe

 

Jeszcze paręnaście lat temu, nikt nie myślał o smogu, czy noszeniu masek na twarzach. Jednak czasy się zmieniają i to na gorsze, szczególnie pod względem zanieczyszczeń występujących w powietrzu. W związku z tym trzeba stosować środki chroniące nas przed wdychaniem takiego powietrza.

Kiedy konieczna jest maska antysmogowa?

maseczki antysmogoweW większości dużych miast, w sezonie grzewczym, czyli od października do końca marca, panuje bardzo duże zanieczyszczenie wywołujące potężny smog. Kiedy dopuszczalne normy szkodliwych substancji są znacznie przekroczone, to zalecane jest nie wychodzenie z domu i nie wietrzenie pomieszczeń. Jeżeli już ktoś musi, to przydatne są maseczki antysmogowe, które są w stanie nas ochronić przed szkodliwymi substancjami i pyłami unoszącymi się w powietrzu. W sklepach dostaniemy modele masek dla dzieci, dorosłych, seniorów i osób aktywnie uprawiających sport. Mają one kilka rozmiarów i wiele fasonów. Jej skuteczność w dużej mierze zależy od właściwego użytkowania, czyli musi być odpowiednio założona. Maska powinna szczelnie przylegać do twarzy, aby nie dostawało się do jej wnętrza powietrze z żadnej strony. Oddycha się w niej przez specjalny filtr umieszczony przed ustami. Maski są wykonane z miękkiej bawełny lub elastycznego neoprenu, a z tyłu posiadają najczęściej wygodny w zapinaniu rzep. Są lekkie i praktyczne, a do tego skuteczne, ponieważ posiadają filtry N99 lub N95, które zatrzymują większość zanieczyszczeń w powietrzu i pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.

Ceny maseczek antysmogowych wahają się od czterdziestu do nawet stu pięćdziesięciu złotych. Mogą być klasyczne jednokolorowe lub w barwne wzory. Jednak najważniejszy jest filtr zawarty w środku, niż sam wygląd maski. On niego zależy nasza ochrona i zdrowie.