Sprawdzone zabezpieczenia ppoż

Każdy budynek jest narażony na działanie ognia, gdyż jest jego wiele przyczyn, a nie ma jednego skutecznego sposobu na ochronę przed nim. Do pożarów w obiektach budowlanych dochodzi nawet kilkaset razy rocznie, a ich sutki bywają poważne.

Jak zabezpieczyć stalową konstrukcję przed ogniem?

profesjonalne zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychZgodnie z prawem budowlanym, każda konstrukcja musi posiadać specjalne zabezpieczenie, które chronią ją przed ewentualnym pożarem. Oczywiście nie ma metod, które w stu procentach zabezpieczą budynek, ale obecnie stosowane zabezpieczenia zapewniają nawet sześćdziesięcioprocentową skuteczność. W zależności od rodzaju, wielkości i, przede wszystkim, materiału z jakiego jest wykonana budowla, są stosowane zabezpieczenia, które najczęściej dzieli się na czynne i bierne. Profesjonalne zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych są obecnie coraz częściej stosowane, ponieważ jest budowanych coraz więcej budynków tą techniką. Stalowe konstrukcje są tańsze oraz szybsze w budowie, stąd też tak duże zainteresowanie nimi. Najczęściej są to budynku handlowe czy też biurowce, które mają ściany wykonane ze szkła. Taki budynek musi mieć zabezpieczone elementy stalowe, ponieważ jest to materiał, który dość szybko osiąga moment krytyczny pod wpływem działania ognia. Już przy około sześciuset stopniach Celsjusz, stal staje się giętka i traci swoje właściwości, zatem budynek może się zawalić. W tym przypadku stosowane są specjalne farby ognioochronne lub płyty z materiałów izolujących od ognia.

Większość zabezpieczeń przeciwpożarowych jest montowana na etapie budowy obiektu, ponieważ są one umieszczone pod elewacją. Jedynie widoczne są zabezpieczenia czynne, do których zaliczane są przeróżne czujniki, zraszacze czy nawet gaśnice lub oznakowanie drogi ewakuacyjnej.