Stopka rowerowa i jej rodzaje

 

Jeżeli chcemy używać roweru w sposób intensywny, musimy wyposażyć go w odpowiednie akcesoria. Jednym z nich jest stopka, która montowana jest na stałe do roweru. Dzięki niej nie będziemy musieli kłaść roweru na podłożu lub opierać go o ściany. Stopki są oferowane dla wielu typów rowerów, a ich wygląd i działanie możemy dobrać do rodzaju jednośladu i naszych potrzeb. Jakie typy stopek możemy zakupić?

Jakie podpórki możemy zamontować w rowerze?

nóżka rowerowaJedną z największych grup tego typu akcesoriów są podpórki mocowane z tyłu roweru. Tego typu nóżka rowerowa plastikowa jest popularna dlatego, iż może być mocowana do trójkąta ramy. Tego typu rodzaj mocowania jest odpowiedni dlatego, iż nóżka owa posiada dwa punkty podparcia. Dzięki temu nie jest narażona na luzowanie się śruby mocującej, a co za tym idzie wykrzywianie. Oprócz nóżek zaprojektowanych do zamocowania na tylnym trójkącie, mamy także do czynienia z podpórkami centralnymi. Ten rodzaj nóżki jest spotykany od wielu lat w wielu rowerach, a jego popularność wzięła się stąd, iż wiele rowerów posiadało specjalnie zaprojektowane poprzeczki, które mogą być umieszczane na łączeniu dolnych rurek trójkąta z suportem. Dzięki takiemu rozwiązaniu podpórka rowerowa mogła być łatwo zamontowana. Nóżki centralne produkowane obecnie nie muszą jednak być mocowane w ten sposób. Wiele z nich posiada specjalne obejmy, umożliwiające przykręcenie ich do rurki w każdym rowerze.

Obejmy tego typu stopki posiadają nie tylko śruby, bez których przykręcenie tego typu akcesorium rowerowego nie byłoby możliwe. W wielu wypadkach do obejm dodawane są specjalne gumy, które zapobiegają rysowaniu lakieru i niszczeniu rury trójkąta w rowerze. Dokręcenie stopki z odpowiednim momentem zapobiega przesuwaniu się całej podpórki.