Sufitowy panel wytłumiający

Studia nagraniowe i radiowe zawsze wykorzystują panele wytłumiające w celu ograniczenia ilości dźwięku zewnętrznego, przedostającego się do pomieszczenia studyjnego w trakcie nagrywania materiału. W każdym takim pomieszczeniu są używane panele montowane na ścianach, aczkolwiek coraz częściej zdarza się, iż sufitowe panele są również wprowadzane do użytku.

Sufitowe panele akustyczne do studia

panele akustyczne na sufitSufitowe panele odróżniają się od standardowych wariantów naściennych przede wszystkim metodą montażu. Panele akustyczne na sufit nie są bowiem przytwierdzane do powierzchni sufitu, a zawieszane pod nim podobnie do wielu odmian kasetonów czy płytek ozdobnych. Są to więc zawsze panele z tworzyw sztucznych, znacznie lepiej spełniające swoje zadanie niż najbardziej standardowe panele akustyczne z pianki wytłumiającej. Należą również do paneli bardzo trwałych i odpornych na przypadkowe uszkodzenie czy też zużycie. Ich skuteczność jest tak wysoka, iż do studia nagraniowego o standardowej powierzchni w zupełności wystarczą dwa takie panele, zwłaszcza jeśli samo studio nie posiada wyższych kondygnacji i nie wykorzystuje urządzeń nagraniowych o słabej jakości. Zamocowanie paneli do sufitu nie wymaga szczególnie dużego nakładu pracy i jest zdecydowanie prostsze niż przytwierdzanie paneli naściennych za pomocą spoiw i klejów. Sufitowe panele nie występują w wariantach z pianek wytłumiających, a ich powierzchnia jest w całości wykonana z dźwiękochłonnego tworzywa sztucznego, absorbującego fale dźwiękowe czy radiowe.

Niektóre panele mogą posiadać warstwę tworzywa odbijającego dźwięk i zakłócenia radiowe poza pomieszczenia. Są najczęściej używane w najbardziej profesjonalnych studiach nagraniowych, należących do dużych wytwórni muzycznych czy stacji radiowych.