Suplementacja enzymów trawiennych

Enzymy trawienne są substancjami wydzielanymi przez gruczoły trawienne w układzie pokarmowym. Dzięki ich obecności możliwe jest rozkładanie związków zawartych w spożytym pokarmie na te, które nasz organizm jest w stanie przyswoić. Występują one na wszystkich odcinkach układu pokarmowego i posiadają odmienne od siebie, określone funkcje.

Rola enzymów trawiennych w naszym organizmie

enzymy trawienne tabletkiRozpoczynając od początku układu pokarmowego enzymy znajdujące się w jamie ustnej, a dokładniej w ślinie, odpowiadają za wstępne trawienie węglowodanów, skrobi oraz glikogenu. Enzym ten zwany jest amylazą ślinową. Z kolei w przypadku składu soku żołądkowego mamy do czynienia z pepsyną, lipazą oraz podpuszczką. Pierwsza z nich ma za zadanie rozkład białka. Kolejna – lipaza żołądkowa odpowiada za rozkład tłuszczów. Z kolei ostatni z enzymów ścina białka mleka. Ten z kolei występuje w organizmie człowieka jedynie w okresie niemowlęcym. Największą ilość enzymów w naszym organizmie produkuje trzustka. Występują one w dwunastnicy. Jako, że enzymy trawienne są niezbędnymi substancjami w naszym organizmie ich niedobór może nieść ze sobą przykre konsekwencje. Powodów, dla których nasz organizm nie produkuje wystarczającej ich ilości jest wiele. Do głównych należą zaburzenia odżywiania, duża ilość stresu, choroby układu pokarmowego. Starszy wiek także niesie ze sobą ograniczenie ilości produkowanych enzymów. W przypadku problemów związanych ze zbyt małą produkcją enzymów możliwa jest ich suplementacja. Warto jednak pamiętać, że jeśli chodzi o enzymy trawienne tabletki powinny być odpowiednio dobrane pod kątem naszego stanu zdrowia.

Zwykle suplementacja enzymów trawiennych sprowadza się do przyjmowania tabletek bądź spożywania odżywek dla sportowców. Przed zakupem powinniśmy jednak skonsultować się z naszym lekarzem. Każdy z preparatów różni się bowiem między sobą jakością oraz sposobem działania.