Szerokie zastosowanie badań ultradźwiękowych

Ultradźwięki są zjawiskiem, które jest wykorzystywane w wielu dziedzinach. W medycynie służą do badań diagnostycznych w postaci ultrasonografii (USG). Wykorzystywane są także w fizjoterapii do leczenia bólu oraz obrzęków. To jednak nie wszystkie zastosowania ultradźwięków. Ultradźwięki wykorzystywane są także do specjalistycznych badań jakości metali.

Wykonywanie metalograficznych badań ultradźwiękowych

badania ultradźwiękoweMetale są surowcami, które bardzo często są wykorzystywane w niemal każdej gałęzi gospodarki. Metale posiadają swoje charakterystyczne cechy, które wyróżniają je od innych substancji, a także dzięki którym jesteśmy w stanie odróżnić metale od siebie. Wiele metali należy do grupy materiałów dość drogich, a są wykorzystywane bardzo często. Niestety czasami stajemy się ofiarami oszustwa, ponieważ dostajemy przedmiot wykonany z metalu podobnego, ale dużo tańszego, lub stosuje się stop metalu z dużo tańszym innym metalem. Badania ultradźwiękowe pozwalają wykryć tego typu oszustwa. Należą one do rodzaju badań objętościowych, wykorzystuje się tutaj falę akustyczną o częstotliwości powyżej 16 kHz. Pozwalają one wykryć nieciągłości w objętości metalu, takie jak wtrącenia niemetaliczne, rozwalcowania, niespawy, rozwarstwienia, pęknięcia, pęcherze. Jest to bardzo skuteczna metoda, ze względu na natychmiastowo otrzymywany wynik oraz dokładną lokalizację znalezionej nieciągłości.

Ultradźwięki są wykorzystywane w wielu dziedzinach. Istnieją ultradźwięki terapeutyczne w diagnostyce czy w fizjoterapii. Ultradźwięki mają tak szerokie zastosowanie, że wykorzystywane są również w specjalistycznych badaniach struktury metali. Badania te są bardzo potrzebne i skuteczne, ponieważ pozwalają wykryć nawet najmniejsze nieciągłości w strukturze metalu.