Ustawienia systemowe według Hellingera

Istnieje pewna forma terapeutyczna, która mimo głosów krytyki i nie do końca sprecyzowanego i potwierdzonego badaniami mechanizmu działania jest bardzo pomocna dla wielu osób w układaniu spraw rodzinnych i uzdrawianiu relacji. Metoda ta pozwala przepracować pewne sprawy i w świadomy sposób spojrzeć z innej perspektywy na dawne problemy i konflikty.

Metoda ustawień systemowych Hellingera

ustawienia systemowe hellingeraW latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pochodzący z Niemiec Bert Hellinger rozpoczął prace nam metodą mającą pomóc ludziom rozwiązać swoje problemy z przeszłości i odnaleźć swoje miejsce w rodzinie lub innej strukturze społecznej. Metoda ta to tak zwane ustawienia systemowe Hellingera i polega na przedstawianiu problemu przez reprezentantów, którzy wczuwają się w role poszczególnych osób z otoczenia klienta i inscenizują sytuacje z przeszłości będące przyczyną problemu. Nad wszystkim czuwa terapeuta, który poszukuje rozwiązania problemów i konfliktów. Aby praca ustawieniowa się powiodła konieczny jest pewnego rodzaju trans, dzięki któremu łatwiej będzie dostrzec problemy, które wcześniej zdawały się być ukryte. Ustawienia systemowe są narzędzie w pracy psychoterapeutycznej i pomagają rozwiązywać problemy w rodzinach, grupach społecznych i zakładach pracy. Już jedna sesja ustawień systemowych potrafi radykalnie zmienić punkt widzenia, uzdrawia duszę i emocje osoby poddawanej ustawianiu.

Harmonizowanie wewnętrznych aspektów osób poddawanych ustawieniom, oraz zmiana ich spojrzenia na pewne sprawy to nie jedyne efekty ustawień. Inne ich skutki to przywrócenie jedności rodziny i przywrócenie spokoju duchowego wszystkim jej członkom. Każdy zasługuje na miejsce w swojej rodzinie, a ustawienia Hellingera pomagają osobom zagubionym to miejsce odnaleźć.