Usuwanie rys i niedoskonałości z lakieru

W celu uzyskania żądanej gładkości, chropowatości i połysku powierzchni przedmiotu stosuje się obróbkę wykańczającą zwaną polerowaniem. W przypadku polerowania tak zwaną metodą na mokro, należy wykorzystać papier wodny, który jest jedną z wielu odmian produktów ściernych. Charakteryzuje się on zmienną granulacją i zróżnicowanymi parametrami użytkowymi.

Najlepsza metoda na gładką powierzchnię lakieru

polerowanie lakieru papierem wodnymSamodzielne polerowanie samochodu to bez wątpienia proces wymagający dużych nakładów czasu i energii. Warto jednak je poświęcić, bo efekty mogą być zdumiewające. Polerowanie lakieru papierem wodnym może być wykonane ręcznie, jednak zastosowanie do tego celu maszyny polerskiej daje możliwości nieosiągalne przy polerowaniu ręcznym, zarówno na polu korekcji lakieru jak i jego wykończenia. Polerowanie samochodu ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także jest znakiem dbałości o stan auta. W trakcie tego zabiegu usuwa się bowiem wierzchnią, zużytą już warstwę lakieru. Polerowanie lakieru polega na mechanicznym usunięciu zniszczonej zewnętrznej warstwy lakieru pokrytej rysami i innymi mikrouszkodzeniami. Jest to operacja bezpieczna pod warunkiem odpowiedniego doboru środków i przestrzegania podstawowych środków ostrożności. Rozpoczynając polerowanie lakieru papierem wodnym, powinniśmy się upewnić, czy posiadamy odpowiednie kombinacje past i papierów, aby móc uzyskać zadowalające efekty na różnorodnych powierzchniach i przy różnorodnych lakierach, które poddamy obróbce polerskiej.

Podsumowując, papier wodny jest specyficznym rodzajem papieru ściernego, który może być stosowany do tzw. szlifowania na mokro z użyciem wody. Najpopularniejszym zastosowaniem papieru wodnego jest szlifowanie farb i lakierów. Użycie wody podczas polerowania sprawia, iż w trakcie tej pracy nie unosi się dookoła pył, który może osiadać na już gotowych elementach.