Utrzymanie betonowej kondycji

Sam beton nie sprawia jakichś tam trudności w utrzymaniu. Ot, po prostu trochę wody, piachu i samego betonu, wszystko wymieszać i wylać na miejsce docelowe. Potem poczekać i po krzyku. Beton gotowy. Może kiedyś było to takie proste. Może kiedyś wymagania i sama wielkość budowli była adekwatna do jakości używanego w niej betonu. Dziś już tak nie ma. Chcemy, aby nasze domu przetrwały pokolenia, aby inni mogli je podziwiać. I jeśli tylko nie zdarzy się jakiś losowy kataklizm, taki budynek rzeczywiście może stać bardzo długo. 

Dodatki do betonu gwarancją jego trwałości

szpachla i zaprawa do betonuŻyjemy na planecie żywiołów, gdzie każda rzecz materialna ulega po jakimś czasie całkowitej degradacji. Mają na to wpływ nie tylko czynniki pogodowe, ale także sama działalność człowieka. Jeśli ktoś mieszka na tej szerokości geograficznej, gdzie istnieją cztery pory roku (a przynajmniej dwie – zima i lato), należy stosować specjalne składniki w postaci przeciwmrozowego plastyfikatoru do betonu (-10, -15 stopni) Daje to gwarancje, że dany beton utrzyma się przy niskich temperaturach i nie będzie się kruszył. Polecana jest także szybkowiążąca szpachla i zaprawa do betonu. Przy niskich temperaturach nie trzeba czekać „do wiosny”, aby wylać i utwardzić beton na wylewki. Szpachle takie używane są również do wyrównywania i naprawy betonu, tynków, murów itp. Trzeba uważać i stosować tylko takie proporcje, jakie zaleca producent. Nieumiejętne stosowanie różnych dodatków do betonu może go znacznie osłabić, a tym samym osiągniemy efekt wprost przeciwny do zamierzonego. 

Przygotowanie mieszanki betonowej nie jest jakimś skomplikowanym procesem. Jednak powinno się pamiętać o podstawowych zasadach. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek tym bardziej, że przecież beton wcale nie jest taki tani.