Uzupełnianie niedoborów elektrolitów u konia

Niekiedy w trakcie treningów zauważamy, iż koń ma słabsze osiągnięcia albo tuż po treningu zachowuje się nieco inaczej. Mogą być to objawy utraty elektrolitów z ciała, przez które spada kondycja konia, gdyż nie ma on sił na większy wysiłek. Zdarza się też, iż często spina mięśnie. Należy mu wtedy podać elektrolity, aby uzupełnić braki.

Niedobór elektrolitów u konia

elektrolity dla koniZdrowie konia przede wszystkim opiera się na tym jak je, w jakich ilościach oraz co mu jest podawane. Gdy je za mało może okazać się, iż jego żołądek nie niweluje soków trawiennych, co prowadzi do wrzodów żołądka. Z kolei objadanie się również źle wpłynie na jego układ trawienny. Kolejną ważną rzeczą przy hodowaniu konia jest zwracanie uwagi na jego zachowanie. Jeśli nasz koń często spina mięśnie, a w trakcie treningu wykazuje się o wiele mniejszą wydolnością niż zwykle to może być pierwszy znak niedoboru elektrolitów u naszego zwierzaka. Natychmiast powinniśmy podać mu elektrolity dla koni, ponieważ osłabiony koń jest bardziej narażony na wszelkie kontuzje. Obecnie na rynku znajdziemy różnego rodzaju produkty w proszku, granulacie, w paście albo płynie. Wybierzmy ten, który najbardziej przypadnie do gustu naszemu zwierzakowi. Przedawkowania elektrolitów u zdrowych koni zdarzają się rzadko, jednak podawajmy mu wyznaczone przez producenta dawki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych. W ten sposób dobrze zadbamy o konia.

Aby odpowiednio zadbać o konia musimy go nie tylko odpowiednio karmić, ale również obserwować jego zmiany ciała. Gdy zwrócimy uwagę na niską kondycję i częste spinanie mięśni może być to znakiem, iż pora podać zwierzęciu elektrolity. Dzięki nim jego ciało zostanie odpowiednio odżywione oraz nabierze siły na kolejne treningi.