Wentylowane fasady – montaż

Od wielu lat w murowanych budynkach stosuje się izolację termiczną. Przez bardzo długi czas do izolacji stosowano po prostu styropian lub wełnę mineralną. Na styropian nanoszono następnie klej oraz specjalną siatkę, do której przytwierdzany był ozdobny tynk. Na dzień dzisiejszy możliwości związanych z kwestią ociepleń domów mamy o wiele więcej. Dziś chciałbym omówić jedną z bardziej nowoczesnych. 

Sprawdzone elewacje wentylowane 

montaż fasad wentylowanychJednym z nowoczesnych rozwiązań stosowanych przy ocieplaniu są elewacje wentylowane. Jak sama nazwa wskazuje w tym rodzaju elewacji mamy do czynienia z wentylacją i jest to dosłowne. Montaż fasad wentylowanych polega bowiem na tym, że bezpośrednio do muru przytwierdzany jest jakiś materiał izolacyjny. Następnie umyślnie tworzona jest mała szczelina tworząca swoisty korytarz powietrzny. Dzięki niemu możliwe jest dodatkowo efektywne odprowadzanie pary wodnej. Zabieg ten stosuje się bardzo często w budynkach murowanych ale równie dobrze sprawdza się przy konstrukcjach szkieletowych. Jednym z najważniejszych elementów takiej elewacji wentylowanej jest specjalna kratownica. Wykonywane są one ze stali lub też z aluminium. Pod taką kratownicą umieszczane są specjalne materiały izolacyjne. Najczęściej stosuje się w tym celu hydrofobizowaną mineralną wełnę szklaną lub skalną. Płyty z takiej wełny są przytwierdzane za pomocą specjalnych kołków rozporowych. Bardzo istotne jest by ten materiał przylegał bardzo szczelnie. 

Ogólnie rzecz biorąc montaż fasad wentylowanych jest w ostatnim czasie bardzo popularny. Wiele osób zaczyna inwestować w ten rodzaj ociepleń. Możemy go z powodzeniem stosować zarówno do nowoczesnych budynków jak również tych nieco starszych. Nic nie stoi na przeszkodzie by zainstalować ten rodzaj fasad po wielu latach od wybudowania domu.