Wybór osi do przyczepy

Każdy z nas chciałby mieć w posiadaniu własną przyczepkę. Dzięki temu moglibyśmy w dowolnej chwili transportować mniejsze lub większe przedmioty. Niestety przyczepki nie należą do najtańszych, co sprzyja pracom nad ich samodzielnym konstruowaniem. Do tego jednak trzeba mieć odpowiedni poziom wiedzy technicznej, a ponadto trzeba znać obowiązujące aktualnie przepisy, bo bez tego przyczepka nie przejdzie badań technicznych.

Ile trwa proces konstruowania?

oś do przyczepyJeśli już zdecydujemy się na samodzielne skonstruowanie przyczepki, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli kupić wiele komponentów składowych. Jednak najważniejszym elementem każdej przyczepki zaraz obok ramy jest oś, bowiem to ona musi przenieść cały ciężar przewożonego ładunku i samej przyczepki. Jej wybór powinien być odpowiednio przemyślany, ponieważ błąd na tym etapie konstruowania może mieć opłakane skutki. Każda oś produkowana jest do transportu ładunków o określonej masie maksymalnej. Dla przyczep lekkich jest to zazwyczaj 750 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepki, ponieważ przyczepkę o takiej masie można ciągnąć bez posiadania dodatkowych uprawnień. Zatem oś do przyczepy musi być trwała i solidna, a jej stan musi być regularnie kontrolowany podczas eksploatacji przyczepki. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, powinniśmy skonsultować to ze specjalistą lub najbliższym serwisem. Bowiem jeśli oś ulegnie uszkodzeniu, o wypadek na drodze nie trudno.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie przyczepki, to z pewnością jest kilka elementów, na których nie warto oszczędzać. Jednym z nich jest oś, bowiem to ona odpowiada za kontakt całej przyczepki z podłożem, bo do niej przykręcone są koła. Warto zatem postawić na wyrób renomowanego producenta, bo dzięki temu unikniemy rozczarowań.