Wykop zabezpieczony na czas dłuższej przerwy

 

Praca archeologa to głównie czas spędzany na przekopywaniu arów ziemi. Po kilku dniach pracy może zdarzyć się, że po weekendzie na wykopie zobaczymy ślady opon motocykli terenowych lub quadów. Każdy archeolog wie, że może się tego spodziewać, dlatego jest na to przygotowany. Czy wiesz jak zabezpieczyć wykopy i osoby przebywające na nich bez zezwolenia?

Zabezpieczenie wykopu przed weekendem

zabezpieczenie wykopówJeśli ekipa archeologiczna ma wolną sobotę i niedzielę, to oznacza, że wykop będzie przez dwa dni pozostawiony bez żadnej kontroli. Jeśli kierujesz badaniami, to musisz zadbać o zabezpieczenie wykopów. Na początku zadbaj o dokładną dokumentację obiektów, tak, aby bez przeszkód usunąć oznaczenia na wykopie. Każdy materiał archeologiczny, który wystaje ponad poziom gruntu najlepiej wydobyć. Wiadomo, że nie przedstawia to żadnej wartości pieniężnej, lecz dla osób, które nie mają wiedzy historycznej może wydawać się inaczej. Pamiętaj także o tym, żeby wyraźnie zaznaczyć wszystkie przekopane obiekty. Często powstałe dziury mają ponad metr głębokości. Trzeba uważać, aby nikt w nie nie wpadł. Twoim obowiązkiem jest oznaczenie obiektów czerwoną taśmą, która odbija światła w ciemności. Dzięki temu każdy, kto wjedzie na wykop pojazdem, z daleka zobaczy, że musi ominąć ten fragment wykopu. Dobrze jest przykryć dziury białą folią. Jest doskonale widoczna na przekopanym pasie stanowiska archeologicznego w nocy. Nie zapomnij też o pozbieraniu narzędzi i gwoździ do zaznaczania profili obiektów.

Jako archeolog nie stracisz niczego, jeśli ktoś pod Twoją nieobecność wejdzie na stanowisko archeologiczne. Zadbaj jednak o bezpieczeństwo takich ludzi, ponieważ często są nieświadomi tego, co robią. Jest to dobre dla Twojego sumienia oraz w przypadku kontroli inspektora budowlanego lub wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie jest to wysoki koszt, a potrzebny do tego czas nie przekracza dwudziestu minut.