Wykorzystanie laserowych poziomic na budowie

Ekipy budowlane zajmujące się wykończenie na szeroką skalę wykorzystują poziomice laserowe, które służą im do wyznaczania na ścianie linii ściśle związanych z poziomem podłoża. Tego typu sprzęty to już obecnie bardzo profesjonalne i zaawansowane urządzenia o bardzo małej tolerancji błędu.

Występuje wiele rodzajów poziomic laserowych krzyżowych na budowach

poziomice laserowe krzyżoweBudowa i zasada działania takiej poziomicy nie odbiega zbytnio od zasady działania niwelatora optycznego, którego nie używa się wprawdzie na poziomie średniozaawansowanym, ale ma jednak dużo wspólnego z laserowymi odpowiednikami. Niwelatory takie jak poziomice laserowe krzyżowe działają w oparciu o luźny element poziomujący, który jest podwieszany wewnątrz poziomicy w taki sposób, że bez względu na to jak poziomica będzie mocno przechylona on zawsze będzie pokazywał poziom. Wykorzystane jest tutaj oczywiście prawo grawitacji, które jest niezależne od podłoża i wszędzie działa tak samo. Podwieszony element ma w sobie elementy emitujące wiązkę laserową, które jako, że są powiązane z luźnym elementem, a nie obudową niwelatora, zawsze także w równie dokładny sposób rzutują swoją wiązkę. Różnice w budowie różnych rodzajów poziomic krzyżowych polegają na możliwości emisji różnych rodzajów wiązek. Oczywiście standardem jest wiązka krzyżowa, która jest ułożona względem siebie pod kątem prostym, jednak istnieje także możliwość dodania dodatkowych, regulowanych pod określonym kątem wiązek.

Wiele poziomic laserowych może dodatkowo wysyłać wiązki siatkowe o określonej szerokości siatki, co znacznie ułatwia kładzenie płytek ceramicznych na ścianie. Poziomice laserowe oprócz wykończeniówki mogą także służyć w budownictwie ogólnym, do właściwego układania prostych ścian z bloczków lub ceramiki.