Zanim wprowadzono grzałki elektryczne

Wszyscy jeszcze pamiętają stare dobre kamienne piece, w których to paliło się węglem i drewnem. No może wszyscy oprócz najmłodszych pokoleń, bo te już są wychowane w erze wszelkiego rodzaju grzałek, wśród których jest grzałka elektryczna. Stare piece miały swoje zalety, choć trzeba przyznać, że raczej miały więcej wad, a po mały przestawały wystarczać, ludziom którzy oczekiwali większego komfortu i wygody. Bo utrzymanie ciepła, stałego ciepła w domu ogrzewanym przez piece, wcale nie było takie proste.

Piecyk – sentymentalne źródło ciepła wyparte przez grzałkę

grzałka elektrycznaTrzeba było w przypadku pieców po pierwsze zaopatrzyć się na całą zimę w odpowiedni zapas węgla, po drugie ów węgiel trzeba było przynosić do domu, no bo trzeba było czymś palić. No i palić czasami trzeba było dwa albo i trzy razy na dobę, bo jeśli zima była sroga rozpalenie jeden raz w piecu mogło nie wystarczyć. Co więcej ich główna wadą było to, że ogrzewały one mieszkanie tylko do momentu w którym się w nich palił ogień, gdy wygasł przestawały grzać, więc często się zdarzało, ze wracając do domu po pracy mieliśmy po prostu zimno. Kolejną i wadą i to bardzo poważną było ryzyko zaczadzenia się. Jednak znajda się i tacy którzy z niemałym roztkliwieniem wspominają jak pięknie trzaskało drewno w dopiero co rozpalającym się pieców i jak miło było wracając z dworu przytulić się do rozgrzanych płyt i ogrzać. Jednak to było za mało, by piece spełniły oczekiwania współczesnego społeczeństwa, dlatego w dzisiejszych mieszkaniach można znaleźć różnego rodzaju nowoczesne elementy grzewcza takie jak na przykład mata grzewcza, która pozwala na tak zwane ogrzewanie podłogowe domu.

Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych sposobów ogrzewania – ogrzewanie podłogowe, które pozwala doskonale ogrzać cały dom, ale zazwyczaj montowanie tego rodzaju ogrzewania ogranicza się tylko do łazienki, gdzie jest najbardziej potrzebne i przydatne. Bo kto nie chce to kąpieli wyjść na ciepła posadzkę?