Zastosowanie drewna olchowego

Pozyskiwanie drewna i wykorzystywanie go do produkcji wielu przedmiotów stanowi ważną część gospodarki wielu krajów. Oprócz najbardziej znanych typów drewna takich jak sosna czy dąb, przeróbce poddawane są także inne gatunki. Jednym z nich jest olcha — drewno, które jest szeroko wykorzystywane do produkcji przedmiotów drewnianych. Dlaczego ten gatunek jest tak uznawany w branży przeróbki drewna?

Zalety wykorzystywania drewna olchowego do obróbki

drewno olchowePopularność tego gatunku drewna jest spowodowana przede wszystkim łatwością jego obróbki. Drewno olchowe jest miękkie i odznacza się łupliwością. Przy jego obróbce możliwe jest uzyskanie gładkich powierzchni. Jest to podyktowane dużym stopniem elastyczności tego rodzaju drewna. Olcha jest ważnym elementem, który jest wykorzystywany do produkcji sklejki. W wielu wypadkach ma ona zastosowanie przy tworzeniu jachtów, łodzi i innych statków wodnych. Drewno olchowe spotkamy również przy produkcji zabawek i sprzętów, które swoje zastosowanie znajdują w kuchni. Z olchy produkuje się także elementy instrumentów muzycznych. Oprócz tych wykorzystywanych w orkiestrach symfonicznych drewno olchowe stanowi też ważny element tworzenia korpusów gitar akustycznych czy elektrycznych. Ten gatunek drewna jest wykorzystywany w pracowniach lutniczych, a także w wielkich fabrykach, w których powstają gitary najsłynniejszych, światowych marek.

Oprócz zastosowań twórczych olcha doskonale się pali. To sprawia, że jest często wykorzystywana jako surowiec opałowy w kominkach i piecach, przeznaczonych do ogrzewania domków letniskowych. Drewno owo pali się świetnie nie tylko wtedy, gdy jest suche. Nawet pocięte konary oraz pnie, które są zamoknięte, mogą stanowić podstawę do tworzenia domowych zapasów opału.