Zastosowanie odwróconej osmozy i zmiękczanie wody

W zależności od tego, z jakiego źródła czerpiemy wodę, będziemy musieli zdecydować się na sposób jej uzdatniania. Woda czerpana z własnego ujęcia (ze studni) będzie wymagała przeprowadzenia szczegółowych badań, na podstawie których dobierana jest odpowiednia filtracja. Warto również poznać parametry wody wodociągowej.

Zdrowa woda po odwróconej osmozie

filtr odwróconej osmozy z mineralizatoremMogłoby się wydawać, że skoro używamy wody dostarczanej nam przez miejscowe wodociągi, będzie miała idealne parametry i nic nie trzeba będzie z nią robić. Nic bardziej mylnego. Choć to wodociągi są odpowiedzialne za to, aby oferować nam wodę bezpieczną do użytkowania, problem w tym, że „bezpieczna” wcale nie oznacza „dobrej jakości”. W celu poprawienia jakości wody w domowej instalacji coraz większa liczba inwestorów decyduje się na dopasowanie skutecznej filtracji. Użycie konkretnych sposobów uzdatniania wody ma jednak sens tylko wtedy, kiedy znamy parametry wody wyjściowej i potrafimy sprecyzować swoje oczekiwania. Jeżeli wodę czerpiemy z wodociągów, nie musimy wykonywać jej testów, ponieważ o wyniki takich testów możemy wnioskować właśnie w miejscowych wodociągach. Te są zobligowane do dostarczenia na nasze życzenie szczegółowych parametrów. Z takimi parametrami możemy już bez problemu obrać najlepszą dla nas ścieżkę. Kolejnym etapem jest decyzja, jakiej wody oczekujemy. Jeżeli najważniejsza będzie dla nas możliwość picia wody prosto z kranu, bez konieczności kupowania wody butelkowanej, warto zainwestować w filtr odwróconej osmozy z mineralizatorem. Tak przefiltrowana woda jest pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, a mineralizator pozwala nasycić ją potrzebnymi dla naszego organizmu pierwiastkami. Jeżeli natomiast głównym problemem z wodą jest jej wysoka twardość, najlepiej będzie zainwestować w skuteczny zmiękczacz dla wody w całym domu. Pozbawi on wody nadmiaru wapnia i magnezu, przez co w naszej instalacji krążyć będzie woda miękka, korzystna dla skóry oraz sprzętów AGD.

Rozpatrując zastosowanie uzdatniaczy wody w domu nie zapominajmy także o kosztach eksploatacyjnych. Koszt zakupu i montażu urządzenia to jedno, trzeba liczyć się także z kosztami użytkowania. Z tego też powodu filtracji z zastosowaniem membrany osmotycznej nie stosuje się na głównym zaworze wody, a jedynie przy jednym punkcie poboru, najczęściej pod kuchennym zlewem.